Według wiceszefa rosyjskiego rządu, ostatnia próba ciężkiej rakiety nośnej Angara-A5 wykazała, że spełnia ona wymagania zamawiającego czyli Ministerstwa Obrony Rosji.

Wicepremier Rosji Jurij Borisow powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla stacji Rossija 24, że charakterystyki wystrzelonej w tym miesiącu ciężkiej rakiety Angara-A5 odpowiadają wymogom ustalonym przez rosyjskie ministerstwo obrony. Podkreślił też, że w nowej rakiecie poprawiono wykryte wcześniej wady.

W 2019 roku Borisow mówił, że po pierwszym wystrzeleniu w 2014 roku ówczesna wersja rakiety Angara-A5 nie potwierdziła swoich charakterystyk.

Zobacz też: Siły Powietrzno – Kosmiczne Rosji przeprowadzą nowe testy rakiet Angara

Pod koniec października pisaliśmy, że drugi testowy start ciężkiej rakiety Angara-A5 z Kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji został wstępnie przełożony z 24 listopada na 28 listopada br. Ostatecznie próba odbyła się 14 grudnia, a na orbitę okołoziemską wyniesiona została makieta satelity. Nagranie z tego wydarzenia trafiło do sieci.

16 grudnia br. szef Centrum im. Chruniczewa, Aleksandr Waroczko powiedział, że rakiety nośne Angara-A5 zamówione w ramach kontraktu z Ministerstwem Obrony Rosji trafią do produkcji seryjnej w latach 2022-2024. Z kolei szef Roskosmosku Dmitrij Rogozin zapowiedział, że w przyszłym roku odbędą się jeszcze dwa starty rakiet z rodziny Angara, najpewniej w ramach programu letnich prób. Zamawiającym jest również rosyjski resort obrony.

Angara to, według mediów rosyjskich, rodzina przyjaznych dla środowiska rakiet nośnych różnej klasy: lekkiej Angara-1.2, średnie Angara-A3, ciężkiej Angara-A5 i Angara-A5W o zwiększonej nośności.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, w Rosji trwają również prace inżynieryjne nad superciężką rosyjską rakietą nośną Janisej, które mają zakończyć się w październiku 2021 roku. Zgodnie z rosyjskim federalnym programem docelowym, pierwszy start superciężkiej rakiety nośnej Jenisej ma nastąpić w 2028 roku. Rosja zbuduje platformę startową dla rakiety nośnej w porcie kosmicznym Wostochny na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

iz.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply