Pierwsza partia myśliwców Su-57, pierwszego zaprojektowanego i skonstruowanego w Rosji myśliwca piątej generacji, zostanie dostarczona rosyjskim siłom powietrznym zgodnie z harmonogramem pod koniec 2019 r. – poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister obrony Rosji Aleksiej Kriworuczko. Su-57 to wielozadaniowy, jednomiejscowy, dwusilnikowy myśliwiec przewagi powietrznej opracowany w ramach programu budowy myśliwców piątej generacji PAK-FA – donosi The Diplomat.

Wiceminister obrony nie zdradził liczby samolotów, które miałyby zostać dostarczone. W przeszłości wysocy rangą przedstawiciele resortów siłowych wielokrotnie podawali liczbę 12. Oczekiwano podpisania kontraktu na dostawę 12 samolotów podczas Forum Armii 2018, corocznej imprezy organizowanej w sierpniu przez rosyjskie Ministerstwo Obrony w celu zaprezentowania rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Pomimo to, ministerstwo do tej pory nie ogłosiło publicznie podpisania umowy. Wicepremier Jurij Borisow, nadzorujący rosyjski przemysł obronny, przestał odnosić się do 12 samolotów, zauważając, że “Su-57 jest częścią państwowego programu zbrojeniowego na lata 2018-2025 (…) ich dokładna liczba nie może być jeszcze określona”.

Zobacz także: Co się stanie gdy F22 zaatakuje rosyjskiego Su-57?

Zobacz także: Media: Turcja rozważa zakup rosyjskich Su-57

Według doniesień rosyjskich mediów faktyczna liczba samolotów dostarczonych do końca 2020 r., A nie w 2019 r., może wynosić zaledwie dwa. (Rosyjskie siły powietrzne obecnie testują 10 prototypów Su-57) Kriworuczko, w swoim oświadczeniu z zeszłego tygodnia, miał prawdopodobnie na myśli te dwa samoloty.

The Diplomat zauważa również, że rosyjski MON ogłosił w lipcu, że Su-57 nie wejdzie do seryjnej produkcji w najbliższej przyszłości. Początkowo Su-57 miał zastąpić MiGi-29 i Su-27 do końca lat 2020-tych, co miało się wiązać z wprowadzeniem do służby nawet 150 samolotów jeszcze w tym dziesięcioleciu. Zapowiedzi te zostały później skorygowane do liczby 55 Su-57. Wg portalu, połączenie deficytów budżetowych, zmieniających się priorytetów obronnych i licznych problemów technicznych jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem zmniejszającej się liczebności przyszłej floty myśliwców Su-57.

Zobacz także: The National Interest: Pojawienie się rosyjskich Su-57 w Syrii to niebezpieczna farsa

The Diplomat/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply