Drugi testowy start ciężkiej rakiety Angara-A5 z Kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji został wstępnie przełożony z 24 listopada na 28 listopada, poinformowała agencja prasowa Tass powołując się na anonimowe źródło.
Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, przeprowadzenie testowego startu rosyjskiej ciężkiej rakiety Angara-A5 odbędzie się 28 listopada w Kosmodromie Plesieck. Start został przeniesiony z 24 listopada.
„Premiera jest wstępnie zaplanowana na 28 listopada” – podało źródło.
Jednocześnie źródło dodało, że termin startu został wyznaczony na 20-29 listopada, a „ostateczna decyzja o dacie wybuchu zapadnie później”.
Zobacz też: Siły Powietrzno – Kosmiczne Rosji przeprowadzą nowe testy rakiet Angara
Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, w Rosji trwają również prace inżynieryjne nad superciężką rosyjską rakietą nośną Janisej, które mają zakończyć się w październiku 2021 roku.
„W chwili obecnej specyfikacja projektu technicznego jest uzgadniana z głównym wykonawcą superciężkiej rakiety nośnej. Zgodnie z tym prace mają zakończyć się w październiku 2021 roku” – podało w sierpniu biuro prasowe Progress Rocket and Space Center wcześniej Państwowe Rakietowo Kosmiczne Centrum CSKB-Progress.
Rosyjska korporacja kosmiczna Roscosmos zamówiła wstępny projekt rosyjskiej superciężkiej rakiety pod koniec marca 2018 roku. Jak powiedział wcześniej szef Roscosmos Dmitrij Rogozin, nowa superciężka rakieta nośna Jenisej zostanie zmontowana zgodnie z zasadą technologicznego zestawu konstrukcyjnego, w którym każda część wyrzutni powinna być niezależnym elementem latającym.
W wywiadzie dla TASS Rogozin poinformował, że rada naukowa Roscosmos udzieliła ogólnej aprobaty na tymczasowy projekt. Zgodnie z planami konstruktorów rakieta ma w pierwszym etapie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską do 103 ton ładunku. Rosja zamierza wykorzystać nową superciężką rakietę do misji na Księżyc, w tym do lądowania rosyjskich kosmonautów na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Według szacunków Roscosmos, Jenisej będzie w stanie dostarczyć 27-tonowy ładunek na orbitę Księżyca.
Zgodnie z rosyjskim federalnym programem docelowym, pierwszy start superciężkiej rakiety nośnej Jenisej ma nastąpić w 2028 roku. Rosja zbuduje platformę startową dla rakiety nośnej w porcie kosmicznym Wostochny na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
Kresy.pl/Tass
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!