Odbudowa i modernizacja kompleksu kosmicznego morskiego startu, znajdującego się obecnie na rosyjskim Dalekim Wschodzie, ma się rozpocząć w listopadzie 2020 roku – poinformował Tass powołując się na słowa dyrektora generalnego Roscosmosu Dmitrija Rogozina.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin ogłosił, że w listopadzie 2020 roku rozpocznie się modernizacja kompleksu kosmicznego na Dalekim Wschodzie.

„Myślę, że [musimy] rozwiązać wszystkie problemy, kwestie prawne i przystąpić do modernizacji obiektu” – powiedział Rogozin.

Zobacz też: Rosjanie skończą prace nad superciężką rakietą nośną do października 2021 roku

Wcześniej w tym tygodniu Roscosmos oświadczył, że jego najwyższe kierownictwo wraz z ekspertami branżowymi dokonało oceny gotowości platformy do startów morskich do misji potencjalnych rakiet Sojuz-5 i Sojuz-6.

Według Rogozina rakieta Sojuz-5, która może dostarczyć na orbitę do 18 ton ładunku użytecznego po wystrzeleniu z ośrodków kosmicznych Bajkonur i Wostocznyj, będzie w stanie unieść ponad 20 ton, jeśli zostanie wystrzelona z morskiego obiektu położonego na równiku.

Od 2016 roku S7 Group (spółka holdingowa integrująca S7 Space Transport Systems) jest właścicielem aktywów rakiety i kompleksu kosmicznego „Sea Launch”, w którym przed zawieszeniem w 2014 roku przeprowadzono 36 startów (w tym 32 zakończone sukcesem). Kompleks składa się z pływającej platformy startowej Odyseja oraz platformy montażowej i dowodzenia, na któych montowane są rakiety i sprawowana jest kontrola operacji przed startem.

Zobacz też: Rosjanie wystrzelili rakietę przenoszącą satelity telekomunikacyjne [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wicepremier Rosji Jurij Borysow powiedziała 24 sierpnia dziennikarzom, że odbudowa obiektu będzie wymagała około 35 miliardów rubli (około 470 milionów dolarów) i ma się zakończyć w latach 2023-2024.

Zobacz też: Kosmodrom Bajkonur: udane wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1a

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz