Odbudowa i modernizacja kompleksu kosmicznego morskiego startu, znajdującego się obecnie na rosyjskim Dalekim Wschodzie, ma się rozpocząć w listopadzie 2020 roku – poinformował Tass powołując się na słowa dyrektora generalnego Roscosmosu Dmitrija Rogozina.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin ogłosił, że w listopadzie 2020 roku rozpocznie się modernizacja kompleksu kosmicznego na Dalekim Wschodzie.

„Myślę, że [musimy] rozwiązać wszystkie problemy, kwestie prawne i przystąpić do modernizacji obiektu” – powiedział Rogozin.

Zobacz też: Rosjanie skończą prace nad superciężką rakietą nośną do października 2021 roku

Wcześniej w tym tygodniu Roscosmos oświadczył, że jego najwyższe kierownictwo wraz z ekspertami branżowymi dokonało oceny gotowości platformy do startów morskich do misji potencjalnych rakiet Sojuz-5 i Sojuz-6.

Według Rogozina rakieta Sojuz-5, która może dostarczyć na orbitę do 18 ton ładunku użytecznego po wystrzeleniu z ośrodków kosmicznych Bajkonur i Wostocznyj, będzie w stanie unieść ponad 20 ton, jeśli zostanie wystrzelona z morskiego obiektu położonego na równiku.

Od 2016 roku S7 Group (spółka holdingowa integrująca S7 Space Transport Systems) jest właścicielem aktywów rakiety i kompleksu kosmicznego “Sea Launch”, w którym przed zawieszeniem w 2014 roku przeprowadzono 36 startów (w tym 32 zakończone sukcesem). Kompleks składa się z pływającej platformy startowej Odyseja oraz platformy montażowej i dowodzenia, na któych montowane są rakiety i sprawowana jest kontrola operacji przed startem.

Zobacz też: Rosjanie wystrzelili rakietę przenoszącą satelity telekomunikacyjne [+VIDEO]

Wicepremier Rosji Jurij Borysow powiedziała 24 sierpnia dziennikarzom, że odbudowa obiektu będzie wymagała około 35 miliardów rubli (około 470 milionów dolarów) i ma się zakończyć w latach 2023-2024.

Zobacz też: Kosmodrom Bajkonur: udane wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1a

Kresy.pl/Tass

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply