Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał 15 szefów obwodowych państwowych administracji (ODA), tzw. gubernatorów. Z posadą pożegnał się m.in. przewodniczący lwowskiej ODA Ołeh Syniutka, znany z gloryfikacji SS Galizien i OUN-UPA.

Jak podała agencja UNIAN, Zełenski zwolnił we wtorek 14 przewodniczących ODA oraz jednego pełniącego obowiązki przewodniczącego ODA. Zmiany dotyczą obwodów czernihowskiego, chmielnickiego, chersońskiego, tarnopolskiego, sumskiego, połtawskiego, odeskiego, mikołajowskiego, lwowskiego, kirowogradzkiego, kijowskiego, iwano-frankiwskiego, zaporoskiego, zakarpackiego i wołyńskiego. Dymisje uzasadniono zakończeniem kadencji prezydenta Poroszenki, który mianował wymienionych urzędników na stanowiska szefów ODA.

Wśród zwolnionych jest przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej Oleh Syniutka. Spodziewał się on zwolnienia, ponieważ dzień po zwycięskiej dla Zełenskiego drugiej turze wyborów prezydenckich złożył podanie o dymisję. Związał się z partią Poroszenki (która obecnie nazywa się Europejska Solidarność), ostatnio trafił na 8. miejsce na jej liście wyborczej do parlamentu. Jego obowiązki tymczasowo przejmie jego były zastępca Rostysław Zamłynski.

Przypomnijmy, że Ołeh Syniutka w lipcu 2017 roku wziął udział w pochówku szczątków ukraińskich żołnierzy z SS Galizien na cmentarzu wojskowym w pobliżu wsi Czerwone k. Złoczowa. W swoim przemówieniu gloryfikował członków tej zbrodniczej formacji. W ubiegłym roku z okazji 75. rocznicy powstania SS Galizien podległa Syniutce administracja zorganizowała dla młodzieży konkurs rysunków pt. „Ukraińscy ochotnicy w szeregach dywizji Galicja 1943-1945” oraz specjalną wystawę poświęconą tej rocznicy. W lutym br.  lwowski gubernator wziął udział w obchodach rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie mówił o braku odpowiedzialności narodu ukraińskiego za tę masakrę. Syniutka gloryfikował także OUN-UPA, w maju br. szedł na czele marszu we Lwowie zorganizowanego z okazji banderowskiego Dnia Bohaterów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński gubernator ogłosił dymisję na zamku spalonym przez Kozaków. „Ta góra jest znana z kozackich tradycji”

Wśród odwołanych gubernatorów jest też szef administracji obwodu zakarpackiego Hennadij Moskal, znany z oryginalnych wypowiedzi, w których niejednokrotnie odcinał się od oficjalnej linii Kijowa.

PRZECZYTAJ:
Gubernator Zakarpacia: za darmowy chlor z Węgier będziemy uczyć się węgierskiego
Gubernator Zakarpacia: to Ukraina sprokurowała konflikty z sąsiadami
Dwugłos ws. zerwania węgierskiej flagi na Zakarpaciu. Szef MSZ: to rosyjska prowokacja. Lokalne władze: winny wiatr

Kresy.pl / UNIAN / president.gov.ua / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz