Szef państwowej administracji obwodu zakarpackiego na Ukrainie Hennadij Moskal „zażartował” w rozmowie z ukraińskim wicepremierem, że w zamian za kontynuowanie przez Węgry dostaw darmowego ciekłego chloru na Zakarpacie, jego obwód zacznie naukę języka węgierskiego.

W środę Moskal brał udział w rządowej naradzie na temat problemów z dostępnością ciekłego chloru na Ukrainie, niezbędnego do uzdatniania wody. Jak pisaliśmy, ukraiński monopolista w produkcji tej substancji, zakłady DniproAzot należące do Ihora Kołomojskiego najpierw całkowicie wstrzymały produkcję ciekłego chloru, a później wznowiły ją, lecz zażądały wyższych cen. Zaraz po tym jak na Ukrainie sytuacja w kwestii chloru stała się „krytyczna”, władze obwodu zakarpackiego zwróciły się do Konsulatu Generalnego Węgier w Użhorodzie z prośbą o pomoc. Węgierskie władze zgodziły się na przekazanie na Zakarpacie 15 ton ciekłego chloru jako pomocy humanitarnej, z czego 3 tony już trafiły do obwodu.

Podczas narady z Moskalem wicepremier i minister rozwoju regionalnego Hennadij Zubko bagatelizował problemy wywołane przez DniproAzot. Według niego wodociągi mogą przejść na alternatywne substancje czy kupować chlor za granicą. Twierdził, że wpływ chloru na cenę wody pitnej wynosi zaledwie 1 proc.

Odpowiadając wicepremierowi gubernator Moskal przypomniał, że jego obwód otrzymał chlor za darmo, na co Zubko odparł, że Węgry nie będą stale tego robić.

– My za to będziemy uczyć się języka węgierskiego. powiedział Moskal zdumionemu wicepremierowi. – Ja tego nie słyszałem. – odparł po chwili Zubko. Portal Zakarpattya.net.ua nazywa wypowiedź Moskala „żartem”.

Według spisu ludności z 2001 roku, na Zakarpaciu mieszkało ponad 156 tys. osób narodowości węgierskiej. Region ten przez kilkaset lat należał do Królestwa Węgier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

(wypowiedź Hennadija Moskala w godz. 1.08 nagrania)

CZYTAJ TAKŻE: Węgry: skasowanie ustawy dot. języków mniejszości zagraża mniejszości węgierskiej na Ukrainie

Kresy.pl / Zakarpattya.net.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz