Zełenski nie przyjął dymisji premiera

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie przyjął dymisji premiera złożonej na jego ręce. Media podkreślają, że dymisja była złożona niezgodnie z ukraińską konstytucją, która mówi, że szef rządu powinien poprosić o zwolnienie ukraiński parlament.

Jak pisaliśmy, premier Ołeksij Honczaruk ogłosił w piątek, że podaje się do dymisji i wysłał prezydentowi list z wnioskiem w tej sprawie. Jego rezygnacja miała związek z ujawnionymi ostatnio nagraniami, na których on i inni wysocy urzędnicy nieprzychylnie wyrażali się na temat kompetencji ekonomicznych prezydenta Zełenskiego. „Jednak celem usunięcia wszelkich wątpliwości odnośnie naszego szacunku i zaufania względem prezydenta, napisałem list rezygnacyjny i przedstawiłem go prezydentowi, który może złożyć go w parlamencie” – napisał Honczaruk w mediach społecznościowych. Jeszcze tego samego dnia Zełenski nie przyjął jego dymisji.

Nagranie z rozmowy pomiędzy prezydentem a premierem, w trakcie której Zełenski powiedział Honczarukowi, że „daje mu szansę”, opublikowała kancelaria prezydenta. Zełenski powiedział premierowi, że jego rząd otrzymał od społeczeństwa duży kredyt zaufania, którego jeszcze nie spłacił. „Macie wystarczająco dużo energii, by to zrobić” – mówił ukraiński prezydent wymieniając zadania stojące przed szefem rządu.

Zełenski stwierdził, że Honczaruk „jest głęboko w ekonomii”, co było nawiązaniem do jego wypowiedzi zarejestrowanych na taśmach, o tym że nie zna się na ekonomii, podobnie jak sam prezydent. Zełenski nakazał Honczarukowi poprawę komunikacji z parlamentarną frakcją proprezydenckiej partii Sługa Narodu. W opinii prezydenta deputowani nie wiedzą, co robi rząd a także nie mają czasu zapoznać się z reformatorskimi, ale niepopularnymi projektami rządu wysyłanymi do parlamentu. Innym z zadań wyznaczonych premierowi był przegląd kadr w kierownictwie ministerstw.

Honczaruk podziękował prezydentowi za wyraźne określenie zadań do wykonania i obiecał, że rząd dokona ich przeglądu i wkrótce je wdroży.

Media podkreślają, że dymisja Honczaruka nie została złożona w parlamencie, jak nakazuje ustawa o Radzie Ministrów, ale na ręce prezydenta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Ukrainy wystąpił na imprezie u boku neonazistów [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / YouTube
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz