Ukraiński IPN chce uczyć polską młodzież historii

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) Anton Drobowycz ujawnił, że podczas jego niedawnej wizyty w Polsce omawiano m.in. sprawę stworzenia specjalnego programu dla polskiej młodzieży dotyczącego studiowania historii Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w minionym tygodniu w Polsce przebywała delegacja UIPN z Antonem Drobowyczem na czele. Głównym tematem rozmów ukraińskiej delegacji z przedstawicielami polskiego IPN były kwestie poszukiwań i ekshumacji a także upamiętnień, w tym pomnika nagrobnego bojowników UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu. W wywiadzie udzielonym przez Drobowycza agencji Ukrinform, opublikowanym w czwartek, szef UIPN ujawnił kolejne tematy, które były przedmiotem rozmów. Jednym z nich ma być stworzenie przez UIPN wspólnie z polskimi instytucjami specjalnego programu dla młodzieży z Polski.

“Na spotkaniu omówiono także stworzenie specjalnego programu dla polskiej młodzieży do studiowania historii Ukrainy. Obserwujemy, że w Polsce istnieje duże zainteresowanie tematem ukraińskim” – stwierdził szef UIPN. Jego zdaniem stronami takiego programu mogłyby być UIPN, uniwersytety z obu krajów a także IPN. “Mogą to być również krótkoterminowe programy pracy w archiwach dla polskich studentów prowadzących badania na tematy ukraińskie. Inną opcją jest organizowanie konkursów prac naukowych z późniejszym odwiedzaniem Ukrainy, poznawaniem najbardziej renomowanych naukowców i badaniem archiwów. To bardzo konkretne sprawy, które nie przyciągają głośnych nagłówków, ale z pewnością dadzą swój wynik w dłuższej perspektywie” – uważa Drobowycz.

Szef UIPN nie powiedział, czy w sprawie wspomnianego programu dla polskiej młodzieży doszło do jakichś uzgodnień.

PRZECZYTAJ: Nowy szef ukraińskiego IPN uważa, że na Wołyniu nie było ludobójstwa

Pytany o to, czy oprócz kwestii upamiętnień na porządku dziennym UIPN i IPN są jeszcze jakieś kwestie, Anton Drobowycz odpowiedział, że jest to potrzeba “przeciwdziałania rosyjskiej agresji informacyjnej” wobec Polski i Ukrainy.

“Dotyczy to zwłaszcza kontekstu historycznego. Rosjanie rozumieją wrażliwość tego tematu dla polskiego społeczeństwa, który jest jednym z nielicznych tematów trudnych w stosunkach ukraińsko-polskich. A więc uderzają w tę stronę. W istocie istnieje podejrzenie o inspirację, a nawet udział Rosjan w niszczeniu miejsc pamięci w Polsce i na Ukrainie” – mówił Drobowycz.

PRZECZYTAJ: Szef ukraińskiego IPN: Bandera nie był kolaborantem a Ukraińcy wspólnie z Polakami odparli bolszewików

Wymieniając zarzuty wobec rosyjskiej polityki historycznej – oczyszczanie swojej przestrzeni informacyjnej z krytyki sowieckich mitów, usprawiedliwianie zbrodni stalinizmu i kultywowanie negatywnego stosunku do Ukrainy i Polski – Drobowycz uznał, że należy temu przeciwdziałać tworząc międzynarodowe koalicje. “Ukraina, Polska, Litwa, Estonia doskonale rozumieją, o co chodzi” – mówił. Jako przykład takiej współpracy wymienił konferencję poświęconą Jerzemu Giedroyciowi, która jesienią tego roku odbyła się na Litwie. Zaprezentował też pomysł powołania wspólnej komisji historyków ukraińskich, białoruskich, polskich i litewskich.

PRZECZYTAJ: Szef ukraińskiego IPN: żołnierze Waffen SS-Galizien nie kolaborowali z III Rzeszą

“Konieczne jest wzmocnienie wsparcia badaczy badających sowiecki totalitaryzm, aby tworzyć projekty informacyjne. Rząd polski oraz różne instytucje, w tym polski IPN, tworzą wiele ważnych badań i materiałów, które ujawniają zbrodnie totalitaryzmu, co nie daje spokoju Rosji. Ale moglibyśmy się nawzajem w tym wzmocnić. Na tym froncie UIPN publikuje badania nad rosyjskim kolonializmem i materiały obalające rosyjskie mity o II wojnie światowej, demaskuje antyludzką politykę ZSRR, w tym w kwestii organizacji ludobójstwa Wielkiego Głodu i tak dalej. W tym roku obchodziliśmy ważną wspólną datę: 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Gdybyśmy pracowali razem nad większą liczbą projektów dotyczących tego i podobnych tematów, one mogłyby być silniejsze” – uważa Drobowycz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za inny perspektywiczny obszar współpracy IPN i UIPN Anton Drobowycz uznał wymienienie się listami książek ważnymi dla zrozumienia historii Polski i Ukrainy. “Dzięki temu mogliśmy wymieniać się rekomendacjami i przygotowywać tłumaczenia takich publikacji. To dość konkretny projekt, który bardziej szczegółowo opracujemy i przedłożymy na piśmie stronie polskiej” -mówił. Według Drobowycza chodzi też o tworzenie wspólnych produktów w postaci gier oraz dzielenie się doświadczeniami naukowców i badaczy.

PRZECZYTAJ: Ukraiński IPN przygotowuje grę planszową o OUN-UPA

Anton Drobowycz chce też, by oba instytuty przygotowały wspólny specjalny program informacyjny na temat Operacji Wisła oraz deportacji Polaków z obecnego terytorium Ukrainy. Oba te wydarzenia szef UIPN nazwał zbrodniami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: IPN: mamy ograniczone zaufanie do obietnic strony ukraińskiej odnośnie ekshumacji

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply