Ukraiński IPN przygotowuje grę planszową o OUN-UPA

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przystąpił do testowania projektu gry planszowej o Ukraińskiej Powstańczej Armii. Instytucja poinformowała o tym w środę na Facebooku.

Na facebookowym profilu UIPN zamieszczono zdjęcia, na których widać grupę ludzi na czele z szefem Instytutu Wołodymyrem Wjatrowyczem siedzących przy stole z rozłożoną grą planszową.

A tymczasem aktywnie przygotowujemy nową grę planszową o Ukraińskiej Powstańczej Armii! Robimy wszystko co możliwe, aby w tym roku młodzież otrzymała nowe materiały do gry. – napisano na profilu UIPN.

Na stronach Instytutu brak szczegółów o przygotowywanej grze. Na opublikowanych zdjęciach widać prototyp planszy składający się z sześciokątnych pól typowych dla gier strategicznych. Akcja gry, przynajmniej na tym etapie projektu, nie dzieje się w konkretnym regionie geograficznym – plansza nie ma nadrukowanej mapy. Obok planszy leżą karty symbolizujące oddziały niemieckie (oznaczone swastyką), sowieckie (oznaczone sierpem i młotem), polskie akowskie (oznaczone symbolem Polski Walczącej) a także UPA. Na planszy znajdują się pionki symbolizujące najpewniej poruszające się oddziały.

Zamiar opracowania gry planszowej o UPA ukraiński IPN ogłosił jeszcze w lutym br. Dziękując za pozytywne oceny wydanej wcześniej gry planszowej o „Ukraińskiej Rewolucji 1917-1921” poproszono internautów o nadsyłanie pomysłów na nową grę „o działalności OUN i UPA” przeznaczoną dla nastolatków. „Historia Ukraińskiej Powstańczej Armii to jaskrawy przykład bohaterskiej walki narodu ukraińskiego o wolność. Przykład, o którym powinniśmy pamiętać właśnie teraz, kiedy jesteśmy zmuszeni znowu z bronią w rękach walczyć o niezależność” – napisano argumentując potrzebę stworzenia gry planszowej o OUN-UPA.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (odłam banderowski) i jej zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia są odpowiedzialne za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Do pierwszych mordów dochodziło już we wrześniu 1939 roku. Kolejna fala zbrodni ukraińskich nacjonalistów wiąże się z inwazją III Rzeszy na ZSRR w 1941 roku. W lutym 1943 roku UPA rozpoczęła kampanię przeciwko Polakom na Wołyniu. Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10 – 11 tysięcy Polaków. W dniach 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano do tego dzień – niedzielę – i to, że wielu ludzi zgromadziło się w kościołach. Później do masowych mordów doszło także w innych częściach Kresów południowo-wschodnich, poza woj. wołyńskim. Zasięgiem ludobójstwo objęło również woj. lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także lubelskie i poleskie. Działalność UPA w Polsce zakończyła dopiero w 1947 roku Akcja Wisła. W sumie w wyniku banderowskiego ludobójstwa zginęło ponad 100 tys. Polaków, nie licząc osób innej narodowości. W wyniku zbrodniczej działalności OUN-UPA mogło zginąć nawet 200 tys. cywili różnych narodowości. Zbrodnie dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem. Ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, zabijano używając siekier i wideł. Wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety. Polski parlament w 2016 roku uznał te zbrodnie za ludobójstwo.

OUN i UPA prowadziły także marginalną, w porównaniu do ogromu ich zbrodni, walkę z oddziałami polskimi, sowieckimi i – sporadycznie – niemieckimi. Zapewne na tym epizodzie koncentrują się autorzy gry zaprezentowanej przez ukraiński IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Pejsbooku nie daj się nabrać na grę banderowskiej gnidy Wołodymira Wjatrowycza.Ta szowinistyczna świnia wszystko zrobi by ukraińskich bestialskich morderców,w tym dzieci i ciężarnych polskich i żydowskich matek,z odpowiedzialności wyswobodzić.Ukraińskie nielegalne OUN i jego zbrojne zbrodnicze ramię UPA-B+banderowska wiejska ukraińska swołocz wymordowali i ograbili niemal 500 tys Żydów i Polaków wyłącznie dlatego,że nie byli ukraińskimi banderowcami.Tak olbrzymia zbrodnia nie może pozostać bez odpowiedzialności,w szczególności we współczesnych czasach,w których mawia się o sprawiedliwości i prawach człowieka.W ramach tzw rozmyślań i refleksji zastanawiam się tylko dlaczego, te proludzkie zachodnie „demokracje” tak usilnie zasilają kasą tak nieludzkie zabójcze i zbrodnicze organizacje jak OUN-UPA,którym w banderlandzie pomniki stawiają,weteranów zbrodni przywilejami emerytalnymi obdarzają.To temat do zasadniczych rozmyślań sponsorów banderowskiej skorumpowanej na wskroś banderukrainy jak MFW ,rozrabiackie USA,czy nasza naiwna UE,pewnie pijana w ramach sympatycznych gestów J.C.Junkersa.Takie promowanie finansowe zbrodniarzy nawet w pale się nie mieści.