Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej promuje grę planszową, w której część terytorium Polski określona jest jako „etniczna ziemia ukraińska”.

O sprawie pisze portal z Podkarpacia czyli z regionu, który w myśl gry jest właśnie w części „etniczną ziemią ukraińską”. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej promuje grę planszową „100 lat walki. Ukraina: rewolucja narodowa 1917-1921”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal „Dzieje się na Podkarpaciu” zamieszcza  pochodzącą z opisywanej gry grafikę przedstawiającą zasięg „etnicznej ziemi ukraińskiej”. Sięga ona wyraźnie poza Przemyśl. „Etnicznie ukraińskimi” okazują się także Chełm, Sanok, Siedlce i Żegiestów. Sama rozgrywka, jak pisze portal, polega na poruszaniu się pionkami wzdłuż rzekomej, „etnicznej” granicy Ukrainy. Wygrywa ten kto najszybciej ukończy trasę swoim pionkiem.

Gra jest obecnie testowana. Nie wiadomo kiedy wejdzie do masowej produkcji i sprzedaży. Jest jednak promowana przez ukraiński IPN jako „mającą na celu budzenie narodowej tożsamości wśród społeczeństwa” oraz „wzbudzanie dumy wśród najmłodszego pokolenia z historii własnej ojczyzny”, jak pisze podkarpacki portal. Informuje też, że gra cieszy się zdecydowanym poparciem znanego z antypolskich wystąpień, negującego kresowe ludobójstwo Polaków szefa Instytutu, Wołodymyra Wiatrowycza.

Na stronie IPN jest informacja o metodycznej rekomendacji dla gry.

Czytaj także: Wiatrowycz: SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

dziejesienapodkarpaciu.pl/memory.gov.ua/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Młodzi Ukraińcy masowo spierrr…dzielają z obecnej tzw. Ukrainy do Polski!
  Jak myślicie z jakiego PO+wodu spierrr..dzielają??…
  Pytanie proste i odpowiedź prosta –> bo tam jest tam: syf, kiła i mogiła czyli – wielka bida, niewyobrażalne łaPOwnictwo, złodziejstwo, NEO-POgańska ideologia skrajnego nazizmu, banderyzmu, brak perspektyw na przyszłość!!!!
  PO co im te polskie ziemie?
  Żeby je zgnoić?
  Żeby ludzie z nich spierr…dzielali PO+dobnie jak teraz z tzw. Ukrainy?!

 2. greg
  greg :

  Po pierwsze, panstwa ukrainskiego do 1991 r. NIGDY nie bylo , a MNIEJSZOSCI rusinska i ukrainska zyly w Rzeczypospolitej POLSKIEJ, i nawet na przewazajacej czesc zamieszkalych przez siebie terenow nie stanowily wiecej niz 40% ludnosci, wiec szczurek halicki, klamca Viatrovych niech te swoje klamliwe pierdy zachowa dla siebie. Polscy historycy do roboty, nie chowac glowy w piasek! A Viatrowych’a zrobic persona non grata w Polsce, a wczesniej przymknac za klamstwo wolynskie.. Tylko historyczny idiota bierze na powaznie te jego brednie. Niech sie bandersyn lepiej wytlumaczy, dlaczego okupuja zabrane Polsce przez Stalina 4 wojewodztwa II RP. A Kresy niech aktywizuja i naciskaja poslow o niezbedne ustawy, zamiast psuc ludziom nerwy, powtarzajac podobne brednie.