Sąd w Kijowie zabronił państwowej administracji ukraińskiej stolicy uroczystego obchodzenia rocznic narodzin wysoko postawionych członków OUN-UPA oraz innych prominentnych ukraińskich działaczy. Decyzja ma znaczenie symboliczne, ponieważ dotyczy rocznic, które zamierzano obchodzić w ubiegłym roku.

Jak poinformowało w poniedziałek Slidstvo.info, okręgowy sąd administracyjny Kijowa uchylił uchwałę rady miasta Kijowa z 27 lutego 2020 roku zarządzającej uroczyste obchody rocznic narodzin kilku ukraińskich działaczy politycznych: pułkownika Iwana Połtawcia-Ostranyci, wysokich dowódców Ukraińskiej Powstańczej Armii – Wasyla Łewkowycza, Wasyla Sydora i Wasyla Hałasy, pisarza i dziennikarza Ułasa Samczuka, pisarza i członka UPA Jurija Łypy, geografa i etnografa Wołodymyra Kubijowycza a także przywódcy OUN Andrija Melnyka.

Według Slidstvo.info sąd wydał takie postanowienie na wniosek Andrija Portnowa, byłego zastępcy szefa administracji prezydenta za kadencji Wiktora Janukowycza. W swoim pozwie Portnow powołał się na ustawę „O potępieniu komunistycznych i narodowo-socjalistycznych (nazistowskich) totalitarnych reżimów na Ukrainie i zakazie propagandy ich symboliki”. Jurijowi Łypie Portnow zarzucił antysemickie poglądy, a pozostałym kolaborację z III Rzeszą.

Państwowa administracja Kijowa argumentowała, że decyzja o upamiętnieniu rocznic tych postaci historycznych miała na celu „rozwój świadomości historycznej Ukraińców i zachowanie pamięci narodowej”. Urzędnicy zwrócili uwagę, że wybrane daty znajdowały się na liście opracowanej w Ukraińskim Instytucie Pamięci Narodowej.

19 stycznia 2021 roku sąd przychylił się do wniosku Portnowa i zabronił państwowej administracji realizacji uchwały rady miejskiej.

Slidstvo.info przypomniało, że decyzja sądu dotyczy rocznic, które zgodnie z uchwałą miały być upamiętniane w 2020 roku. Zaraz po tym, jak uchwałę przyjęto, Portnow zaskarżył ją do sądu a sąd w marcu ub. roku uwzględnił jego roszczenie o zabezpieczenie pozwu, blokując obchody. Decyzja z 19 stycznia ma więc jedynie znaczenie symboliczne.

CZYTAJ TAKŻE: Fałszywi bohaterowie Ukrainy

Kresy.pl / slidstvo.info

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz