Polskie samorządy powinny zerwać współpracę z ukraińskimi partnerami, którzy czczą OUN, UPA i SS Galizien. – uważają świadkowie banderowskiego ludobójstwa.

We wtorek na stronie internetowej wrocławskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów ukazał się apel świadków banderowskiego ludobójstwa do samorządów, prezydentów, starostów i burmistrzów polskich miast współpracujących z miastami Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

My, świadkowie historii, którym udało się uciec spod siekier i wideł ukraińskich morderców, zwracamy się do prezydentów, starostów i burmistrzów polskich miast, do samorządów współpracujących z ukraińskimi miastami, by wobec nasilających się na Ukrainie antypolskich nastrojów, przeanalizowały raz jeszcze zasady współpracy i zerwały tę współpracę z tymi miastami, w których rozkwita ideologia banderowska, gloryfikująca ludobójstwo dokonane na Polakach przez takich morderców jak Bandera, Szuchewycz, Kłaczkiwski i im podobni, a banderowskie czerwono – czarne flagi powiewają nad urzędami miejskimi. – napisali m.in. świadkowie, wśród których są pisarz Stanisław Srokowski i Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z Zamościa.

Sygnatariusze listu przypomnieli, że na terenie Ukrainy może znajdować się nawet 5 tys. „dołów śmierci”, w których spoczywają szczątki ofiar ukraińskich nacjonalistów, którzy stali się dzisiaj bohaterami Ukrainy.

Nie możemy pozwolić, by w tych miastach, z którymi współpracują polskie samorządy, nadal rozkwitał kult największego zbrodniarza ukraińskiego ludobójstwa, Stepana Bandery, OUN, UPA i Dywizji SS Galizien. – uważają świadkowie i za przykład polskim samorządowcom stawiają władze Pabianic, które zerwały współpracę z ukraińskim miastem Warasza, ponieważ miejscowość ta nadała honorowe obywatelstwo Stepanowi Banderze i dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi. Pochwalnie wyrażono się także w apelu o władzach Bełchatowa, które poprosiły partnerski Nowograd Wołyński o wyjaśnienia w sprawie organizacji w tym mieście turnieju bokserskiego ku pamięci Stepana Bandery i UPA. Przypomniano także, że radni Zamościa napisali list do rady miasta Łuck, potępiając nadanie Banderze tytułu honorowego obywatela.

PRZECZYTAJ:
Pabianice chcą zerwać umowę partnerską z ukraińskim miastem z powodu Bandery i Szuchewycza
Władze Bełchatowa chcą wyjaśnień od ukraińskiego miasta partnerskiego
Radni Zamościa oburzeni gloryfikacją Bandery

Apelujemy raz jeszcze do wszystkich miast polskich, współpracujących z miastami ukraińskimi, by dokładnie przyjrzały się swoim miastom partnerskim i zerwały współpracę z tymi, w których kwitnie kult Bandery, Szuchewycza, Kłaczkiwskiego, Łebedia, OUN, UPA, morderców Polaków. – napisali świadkowie zapowiadając, że będą mobilizować opinię publiczną w tych miejscowościach, które będą kontynuować współpracę z neobanderowcami.

Sygnatariusze apelu podkreślili także, że widzą w Ukrainie partnera, „który szanuje prawo międzynarodowe i nie kultywuje zbrodniczej ideologii ukraińskiego nowego nazizmu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach szereg ukraińskich miast podjęło decyzje o wywieszaniu banderowskich flag przy okazji różnych uroczystości.

CZYTAJ TAKŻE:
Tomaszów protestuje przeciwko czczeniu Bandery
Nowa Sarzyna zawiesza współpracę z miastem na Ukrainie z powodu gloryfikacji Bandery
Kraków apeluje do Lwowa o potępienie OUN-UPA

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Badyl
    Badyl :

    Casus Zamościa z 2012 jest najlepszym przykładem na totalną służalczość radnych i warto go przypominać z tego tylko powodu! Proszę przejrzeć chronologię zdarzeń i zwrócić uwagę na krótkie, treściwe, butne oświadczenie pro-banderowców z Łucka.