Nowa Sarzyna zawiesza współpracę z miastem na Ukrainie z powodu gloryfikacji Bandery

Rada Miejska Nowej Sarzyny na Podkarpaciu zawiesiła współpracę z miastem partnerskim Dolina na Ukrainie po tym, jak jego władze nadały Stepanowi Banderze tytuł honorowego obywatela miasta. Jeśli ten stan rzeczy się nie zmieni, Rada zapowiada zerwanie umowy o współpracy.

Miasto Nowa Sarzyna na Podkarpaciu zdecydowała się podjąć działania ws. współpracy z miastem partnerskim Dolina na Ukrainie po tym, jak tamtejsze władze nadały tytuł honorowego obywatela miasta Stepanowi Banderze, odpowiedzialnemu za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rada Miejsca w Nowej Sarzynie w specjalnym oświadczeniu z 26 września br. uznała to za sprzeczne z duchem umowy o współpracy partnerskiej.

W oświadczeniu zaznaczono, że „w razie dalszego trwania stanu obecnego”, Rada uznaje za zasadne zawieszenie współpracy, a w przyszłości wypowiedzenie umowy o współpracy.

Radni tłumaczyli w trakcie obrad, że „w sytuacji, gdy władze partnerskiego miasta wynoszą na piedestały człowieka odpowiedzialnego za śmierć wielu tysięcy naszych rodaków, to nie możemy tego przemilczeć”.Zaznaczyli, że partnerstwo powinno polegać na szacunku względem partnera. Podkreślono także, że oświadczenie dotyczy wyłącznie postępowania władz miasta Dolina, nie zaś do mieszkańców. – Jest to reakcja na postępowanie władz miasta Dolina– mówił radny Jacek Wojdałowicz.

Oświadczenie zostało przyjęte przez radnych jednogłośnie.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wrześniu krakowscy radni przegłosowali specjalną rezolucję skierowaną do władz Lwowa. Wzywali w niej, by Ukraińcy podjęli działania na rzecz odzyskania kościołów i budynków kościelnych przez Archidiecezję Lwowską.

Nowasarzyna.eu / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pro_patria
  pro_patria :

  WSPANIALE !!! Ten precedens świadczy o tym, że lokalne władze nie obawiają się stanowczych działań względem dziczy i mam nadzieję, że kolejne miasta Polski pójdą w ich ślady. Poza tym na zawieszeniu współpracy mieszkańcy Nowej Sarzyny gospodarczo nic nie stracą, wzmocnią godność i honor. Najwięcej korzyści z tej pasożytniczej „współpracy” ma upaina.

 2. algirdaitis
  algirdaitis :

  I bardzo dobrze. W koncu znajduja sie odwazni. Z banderowcami tak jak z nazistami i komunistami nie ma co rozmawiac a co dopiero wspolpracowac. Tak samo powinno postapic panstwo polskie w momencie ogloszenia stepana bandery i upa-oun za bohaterow Ukrainy. Zamiast wozic tam wpierw 100 milionow a potem 1 milion Euro. Mam nadzieje, ze kolejne miasta w Polsce postapia wkrotce tak samo.

 3. zefir
  zefir :

  Władze miasta Dolina w woj stanisławowskim opanowane zostało przez neobanderowców kultywujących i bałwochwalących swego idola i jego bandyckie OUN-UPA,bestialskich morderców Polaków.Brawo Nowa Sarzyna-umowę o partnerstwie należy jednak wypowiedzieć.Wzywam inne miasta parnerskie Doliny,jak Grodzisk Wielkopolski,Niemodlin do brania przykładu z Nowej Sarzyny..