Ukraińscy urzędnicy brali łapówki za eksport zboża

Informacje o zakrojonym na szeroką skalę procederze korupcyjnym na Ukrainie podał w poniedziałek za lokalnymi źródłami portal Money.pl.

Funkcjonariusze odeskiego oddziału Głównej Dyrekcji Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów oraz Laboratorium Fitosanitarnego w Odessie mieli brać łapówki o firm chcących wyeksportować zboże drogą morską. To właśnie w obwodzie odeskim znajdują się główne towarowe porty ciągle kontrolowane przez Kijów. Eksport przez nie jest możliwy dzięki umowom zawartym przed rokiem przez Ukrainę, Turcję, Rosję i ONZ nazywanych Czarnomorską Inicjatywą Zbożową.

Urzędnicy wspomnianych służb mieli zmuszać firmy do łapownictwa, grożąc nie udzieleniem stosownych zaświadczeń potwierdzających spełnienie stosownych norm bezpieczeństwa żywnościowego i biologicznego.

Proceder stał się przedmiotem śledztwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Ustaliła ona, że zyski skorumpowanych urzędników potrafiły dochodzić do łącznej kwoty miliona dolarów miesięcznie.

Jak podał Money.pl SBU zatrzymała między innymi byłego kierownika Departamentu Bezpieczeństwa Fitosanitarnego regionalnego biura Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, zastępcę kierownika i inspektora Regionalnego Laboratorium Fitosanitarnego w Odessie i trzech szefów firm.

Czterech podejrzanych trafiło do aresztu. Mogą go opuścić za kaucją o równowartości około 550 tys. zł. Dwóch będzie przebywać w areszcie domowym.

Od czasu uruchomienia korytarza zbożowego od 1 sierpnia 2022 do 11 czerwca 2023 Ukraina wyeksportowała przez Morze Czarne łącznie 31,6 mln ton produktów rolnych.

Alternatywą dla eksportu morskiego jest eksport drogą lądową, zwłaszcza przez Polskę, lub do Rumunii i Bułgarii. Jednak prowadzi to do zalewania rynków tych państw zboże ukraińskim co już wywołało problemy ze zbytem u miejscowych rolników.

money.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply