Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółce Park Naukowo-Technologiczny Energii w Lublinie Biuro powiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia oszustwa oraz wyłudzenia środków unijnych z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – 1,3 mln zł – podało CBA w poniedziałek.

Zarzuty dotyczą również składania nieprawdziwych i nierzetelnych oświadczeń – informuje CBA. W komunikacie podkreślono, że zarzuty dotyczą poprzedniego zarządu spółki, a nowy – powołany jeszcze podczas kontroli Biura, podjął działania naprawcze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Funkcjonariusze CBA kontrolowali Park Naukowo-Technologiczny Energii w związku z dotacją z PARP, która została uzyskana w listopadzie 2018 r. ze środków programu operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w ramach projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów – Platforma Idealist”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z ustaleń CBA wynika, że projekt przewidywał powstanie specjalistycznej platformy, której celem było wspieranie rozwoju młodych innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up, z terenu makroregionu Polski Wschodniej.

Projekt przewidywał, że co najmniej 150 podmiotów na 300 wspartych z dotacji powinno być gotowe do wejścia na rynek z innowacyjnym produktem lub usługą. Dofinansowanie miało wynieść ponad 19,2 mln zł. Jego całkowita wartość – blisko 20,2 mln zł.

Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że przedstawiciele spółki podali nieprawdziwe informacje na temat posiadanych finansów 2 mln zł na koszty niekwalifikowane projektu. Spółka wykazała we wniosku umowę pożyczki, która nigdy jednak nie została wypłacona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Straty Skarbu Państwa na sumę ponad 44- mln złotych. ABW i CBA zatrzymały podejrzanych

Kontrolujący zakwestionowali również miejsce prowadzenia projektu, które zostało zadeklarowane – był to pustostan w znacznej części bez zamontowanych okien, mediów oraz jakiejkolwiek infrastruktury. Nie był i nie jest on wykorzystywany na potrzeby projektu.

Wybór projektów do dofinansowania opierał się na oświadczeniach wnioskodawców, które były składane pod odpowiedzialnością karną. Nieprawdziwe informacje zawarte we wniosku doprowadziły do wypłaty firmie pierwszej transzy 1,3 mln zł dofinansowania.

Zobacz także: Wpadka ABW. Ujawniono adresy tajnych placówek

cba.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz