Ukraiński bank internetowy Monobank ogłosił zbiórkę pieniędzy na kupno dwóch zestawów polskiej amunicji krążącej Warmate. Większość pieniędzy została już zebrana.
Jak podaje portal Liga.net, zbiórkę pieniędzy na zestawy Warmate ogłosił w czwartek w serwisie Telegram jeden z założycieli Monobanku, Ołeh Horochowski. Jest to kontynuacja zbiórki ogłoszonej 19 czerwca – wówczas ujawniono jedynie, że pieniądze będą zbierane na “drony dla Sił Zbrojnych Ukrainy”.
„Ten projekt realizujemy wspólnie z prezydencką platformą UNITED24. Po szczegółowych konsultacjach naszych zespołów i SZU [Sił Zbrojnych Ukrainy – red.] końcu zdecydowaliśmy, jakie będą to drony” – napisał Horochowski ujawniając, że chodzi o zakup dwóch zestawów Warmate, z których każdy posiada 20 dronów-kamikadze.
“Dlaczego Warmate? Bo to nie tylko dron! To bardzo inteligentny i dobrze wyposażony zestaw z dronami kamikaze, które mogą uderzać w cele głęboko na tyłach wroga. Mogą nimi być nawet REB [systemy walki elektronicznej – red.] i PPO [obrona przeciwlotnicza – red.]! Takie nowoczesne zestawy są dziś niezbędne naszym obrońcom” – uważa ukraiński bankier.
“Dwie instalacje w podstawowej konfiguracji to 40 przemyślanych ataków. A potem można dokupić dodatkowe moduły uderzeniowe korzystając z już zakupionych stacji, które są najdroższe” – tłumaczył Horochowski.
W czwartek rano, gdy Ołeh Horochowski ogłaszał szczegółowy cel zbiórki, na koncie w Monobanku było około 45 mln hrywien. Według niego do zebrania zostało 15 mln hrywien, ponieważ koszt dwóch zestawów wynosi około 60 mln hrywien (2 mln dolarów).
Przypomnijmy, że w maju Litwini zebrali 5 mln euro na kupno tureckiego drona Bayraktar TB2 dla ukraińskich sił zbrojnych. Później minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował, że Turcja przekaże z Litwie dron Bayraktar TB2 dla ukraińskiego wojska za darmo.
Warmate to typ małego drona, który może wypełniać zarówno funkcję zwiadowczą jak i bojową (uderzeniową). W przypadku umieszczenia na nim głowicy bojowej, może być ona wypełniona zarówno ładunkiem odłamkowo-kruszącym, kumulacyjnym jak i termobarycznym. Oznacza to, że drony tego typu mogą być używane także do niszczenia celów opancerzonych, według informacji medialnych o przebijalności pancerza do grubości 240 mm.
Dron może działać w promieniu 10 kilometrów od operatora, czas możliwego lotu to 30-50 minut. Osiąga maksymalną prędkość do 150 km na godzinę, wznosząc się maksymalnie na 500 m. Pułap operacyjny to 30-100 m. Dron należy do rodzaju tak zwanej amunicji krążącej – sam dron jest całym pociskiem, a więc ulega zniszczeniu w trakcie ataku. W związku z tym Warmate może być podwieszony do większych dronów. Warmate jest połączeniem bezzałogowego statku powietrznego z inteligentną amunicją precyzyjnego rażenia.
Poza zadaniami rozpoznawczymi, systemy Warmate mogą też być wykorzystywane do wykonywania precyzyjnych uderzeń przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, umocnieniom i piechocie przeciwnika.
System amunicji krążącej Warmate został opracowany i produkowany przez polską Grupę WB.
PRZECZYTAJ: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie
Kresy.pl / news.liga.net
To nie damy im za darmo?! Toż to działanie antypaństwowe,istne ruskie onuce.Ironia.