Ukraiński bank internetowy Monobank ogłosił zbiórkę pieniędzy na kupno dwóch zestawów polskiej amunicji krążącej Warmate. Większość pieniędzy została już zebrana.

Jak podaje portal Liga.net, zbiórkę pieniędzy na zestawy Warmate ogłosił w czwartek w serwisie Telegram jeden z założycieli Monobanku, Ołeh Horochowski. Jest to kontynuacja zbiórki ogłoszonej 19 czerwca – wówczas ujawniono jedynie, że pieniądze będą zbierane na „drony dla Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ten projekt realizujemy wspólnie z prezydencką platformą UNITED24. Po szczegółowych konsultacjach naszych zespołów i SZU [Sił Zbrojnych Ukrainy – red.] końcu zdecydowaliśmy, jakie będą to drony” – napisał Horochowski ujawniając, że chodzi o zakup dwóch zestawów Warmate, z których każdy posiada 20 dronów-kamikadze.

„Dlaczego Warmate? Bo to nie tylko dron! To bardzo inteligentny i dobrze wyposażony zestaw z dronami kamikaze, które mogą uderzać w cele głęboko na tyłach wroga. Mogą nimi być nawet REB [systemy walki elektronicznej – red.] i PPO [obrona przeciwlotnicza – red.]! Takie nowoczesne zestawy są dziś niezbędne naszym obrońcom” – uważa ukraiński bankier.

„Dwie instalacje w podstawowej konfiguracji to 40 przemyślanych ataków. A potem można dokupić dodatkowe moduły uderzeniowe korzystając z już zakupionych stacji, które są najdroższe” – tłumaczył Horochowski.

W czwartek rano, gdy Ołeh Horochowski ogłaszał szczegółowy cel zbiórki, na koncie w Monobanku było około 45 mln hrywien. Według niego do zebrania zostało 15 mln hrywien, ponieważ koszt dwóch zestawów wynosi około 60 mln hrywien (2 mln dolarów).

Przypomnijmy, że w maju Litwini zebrali 5 mln euro na kupno tureckiego drona Bayraktar TB2 dla ukraińskich sił zbrojnych. Później minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował, że Turcja przekaże z Litwie dron Bayraktar TB2 dla ukraińskiego wojska za darmo.

Warmate to typ małego drona, który może wypełniać zarówno funkcję zwiadowczą jak i bojową (uderzeniową). W przypadku umieszczenia na nim głowicy bojowej, może być ona wypełniona zarówno ładunkiem odłamkowo-kruszącym, kumulacyjnym jak i termobarycznym. Oznacza to, że drony tego typu mogą być używane także do niszczenia celów opancerzonych, według informacji medialnych o przebijalności pancerza do grubości 240 mm.

Dron może działać w promieniu 10 kilometrów od operatora, czas możliwego lotu to 30-50 minut. Osiąga maksymalną prędkość do 150 km na godzinę, wznosząc się maksymalnie na 500 m. Pułap operacyjny to 30-100 m. Dron należy do rodzaju tak zwanej amunicji krążącej – sam dron jest całym pociskiem, a więc ulega zniszczeniu w trakcie ataku. W związku z tym Warmate może być podwieszony do większych dronów. Warmate jest połączeniem bezzałogowego statku powietrznego z inteligentną amunicją precyzyjnego rażenia.

Poza zadaniami rozpoznawczymi, systemy Warmate mogą też być wykorzystywane do wykonywania precyzyjnych uderzeń przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, umocnieniom i piechocie przeciwnika.

System amunicji krążącej Warmate został opracowany i produkowany przez polską Grupę WB.

PRZECZYTAJ: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie

Kresy.pl / news.liga.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz