Turcja przekaże z Litwie dron Bayraktar TB2 dla ukraińskiego wojska za darmo. Litwini zebrali na maszynę 5 milionów euro – poinformował w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas.

Jak poinformował w czwartek litewski minister obrony Arvydas Anušauskas, Turcja za darmo przekaże Litwie dron Bayraktar TB2 dla ukraińskiego wojska, na którego Litwini zebrali 5 milionów euro.

„To niewiarygodne, ale Turcja właśnie zgodziła się oddać Bayraktara, na który Litwa zebrała pieniądze, za darmo. To niesamowite! Za zebrane pieniądze kupimy potrzebną amunicję do Bayraktara, a reszta pieniędzy też pójdzie na wsparcie Ukrainy. Dziękuję, Turcjo!” napisał.

Ten krok potwierdziła również turecka firma produkująca Bayraktary.

„Naród litewski z honorem zebrał fundusze na zakup Bayraktara TB2 dla Ukrainy. Dowiedziawszy się o tym, Baykar przekaże bezpłatnie Bayraktar TB2 Litwie i prosi, aby te fundusze trafiły na Ukrainę jako pomoc humanitarna”.

Jak informowaliśmy, kontrowersyjny litewski publicysta Andrius Tapinas ogłosił w swoim państwie zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy. „Zrobiliśmy to! Prawdopodobnie po raz pierwszy obywatele jednego kraju mogą kupić i przekazać tak ciężką broń innemu krajowi. 5 milionów euro już na koncie Bayraktara. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zakupu! Każde wasze euro to wkład w zakończenie wojny i ręka na pomoc Ukrainie” – Tapinas napisał na stronie swojej telewizji internetowej na Facebooku, jak przytoczyła w niedzielę agencja informacyjna UNIAN.

Dziennikarz ogłosił zbiórkę pieniędzy na zakup nowoczesnego drona bojowego dla Ukrainy 25 maja. Twierdził, że ogłasza ją w uzgodnieniu z ministerstwami obrony Litwy i Turcji, w której produkowane są Bayraktary. Pierwotnie zakładał, że potrwa ona trzy tygodnie. Udało się ją zakończyć w ciągu niecałych czterech dni.

Audrius Tapinas jest kontrowersyjnym dziennikarzem znanym ze swojego politycznego zaangażowania. Ma własną telewizję internetową Lasives TV, założoną w 2016 r., o nazwie identycznej jak jedna z liberalnych partii.

Przed wyborami 2020 r. Tapinas prowadził czarną kampanię przeciwko Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin poprzez masowe kolportowanie krytycznych wobec partii mniejszości polskiej ulotek.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz