Nazwisko głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Cyryla, zostało wykreślone z projektu nowych sankcji wobec Rosji.

Jak dowiedziała się niemiecka agencja dpa w źródłach w Brukseli, Unia Europejska poddała się w czwartek naciskom ze strony Węgier i powstrzyma się od nałożenia sankcji na głowę rosyjskiego prawosławia, patriarchę Cyryla.

W tej sposób osiągnięto kompromis w sprawie szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji w związku z inwazją tego państwa na Ukrainę. Porozumienie osiągnięto w czwartek na spotkaniu ambasadorów UE w Luksemburgu.

Teraz 27 państw członkowskich ma czas do piątkowego poranku, aby poprzeć na piśmie porozumienie osiągnięte przez ambasadorów.

Na wykreślenie Cyryla z “czarnej listy” naciskały władze Węgier. Dpa nie podaje, czy zaspokojone zostały inne żądania, które w ostatniej chwili wysunął Budapeszt.  Chodziło m.in. o zwiększenie do trzech lat z obecnych sześciu miesięcy możliwości reeksportu produktów z ropy rosyjskiej do państw trzecich.

Przypomnijmy, że przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej na unijnym szczycie przyjęli decyzje o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Obejmują one przede wszystkim embargo na rosyjską ropę, ale z wyłączeniem surowca transportowanego rurociągami. Jednak, aby nowe sankcje mogły wejść w życie, decyzja polityczna musi zostać przekształcona w prawną. W środę prace nad tym prowadzili ambasadorowie państw członkowskich przy UE. Polska Agencja Prasowa podała, powołując się na swoje źródło, że „nieoczekiwanie Węgry przedstawiały kolejne żądania, wbrew zawartym na szczycie uzgodnieniom politycznym”.

Patriarcha Cyryl od lat wspiera Władimira Putina. W kazaniu wygłoszonym na początku maja Cyryl stwierdził, że „Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała” i że „nie chcemy iść na wojnę”. O Rosji mówił, że ten “wielki i potężny kraj nigdy nikogo nie zaatakował – bronił tylko swoich granic”. Węgry uzasadniały swój sprzeciw wobec sankcji na Cyryla “wolnością religijną”.

Kresy.pl / DPA

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply