Kanada wysłała do Europy pierwszy czołg Leopard 2A4 przeznaczony dla ukraińskiego wojska.

Minister obrony narodowej Kanady Anita Anand poinformowała, że jej kraj wysłał do Europy pierwszy czołg Leopard 2A4 przeznaczony dla ukraińskiego wojska. Samolot z czołgami wystartował z Halifaxu.

„Samolot wystartował z Halifaxu z pierwszym czołgiem podstawowym Leopard 2, który Kanada wysyła na Ukrainę” – czytamy w komunikacie.

Kanada przekaże Ukrainie cztery czołgi podstawowe Leopard 2 ze swoich Sił Zbrojnych. Takie zobowiązanie „zakończyło spory o to, czy Kanada przekaże czołgi bojowe ze swoich zapasów wojskowych na Ukrainę”.

Wyjaśniając decyzję o przekazaniu tylko czterech jednostek sprzętu, Anand zauważyła, że w Kanadzie są tylko 82 czołgi Leopard 2.

Nie określiła jednak, ile z nich jest gotowych do użycia bojowego. Ottawa dostarcza również części zamienne i amunicję do czołgów.

Ponadto instruktorzy przyjadą do Europy z Kanady, aby szkolić ukraińskie załogi. Jednocześnie szef kanadyjskiego Departamentu Obrony pozostawił otwartą możliwość wysłania większej ilości Leopardów w przyszłości.

Premier kraju, Justin Trudeau, powiedział wcześniej, że „nie musi dziś składać żadnych oświadczeń” w sprawie darowizny czołgów od Kanady. Zasugerował jednak, że może to nastąpić w niedalekiej przyszłości.

“Jak dobrze wiecie, Kanada zawsze stara się zrobić wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie” – powiedział dziennikarzom. “Mamy nadzieję, że będziemy mieli coś do przekazania w nadchodzących dniach” – dodał Trudeau.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply