Ukraińskim internautom i kibicom nie spodobało się ukaranie przez FIFA Domagoja Vidy i Ognjena Vukojevica.

Ukraińscy internauci zorganizowali tzw. flashmob i „zaatakowali” stronę Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) na Facebooku lawiną negatywnych ocen i komentarzy. Protest Ukraińców ma związek z udzieleniem przez FIFA upomnienia chorwackiemu piłkarzowi Domagojowi Vidzie za użycie sloganu „Sława Ukrajini” oraz ukaraniu grzywną asystenta trenera Chorwacji Ognjena Vukojevica – podał we wtorek ukraiński portal Sport Arena.

Pod postami FIFY na Facebooku Ukraińcy zostawili tysiące komentarzy, w których protestują przeciw karom za używanie zawołania „Sława Ukrajini”, twierdząc, iż jest to zwykły patriotyczny slogan, powtarzając niekiedy słowa komunikatu ambasady Ukrainy w Wielkiej Brytanii, o tym, jakoby było to hasło podobne do „Viva la France”,”long live the Queen”, czy „Żeby Polska była Polską”. Niemal każdy taki post zawiera ostentacyjne użycie zawołania „Sława Ukrajini- herojam sława!”.

Jak pisze Sport Arena, ukraińscy internauci wykorzystując mechanizm oceniania strony FIFA na Facebooku, zdołali obniżyć jej rating z 5 do 1,5. Po otrzymaniu ponad 150 tys. negatywnych ocen administratorzy strony wyłączyli możliwość oceny strony i ukryli jej rating.

Przypomnijmy, że Vida ciesząc się ze zwycięstwa Chorwacji nad Rosją na mundialu użył zawołania „Sława Ukrajini!” (chwała Ukrainie) a asystent trenera Chorwacji i były kolega Vidy z Dynama Kijów Ognjen Vukojevic dodał: – to zwycięstwo za Dynamo i za Ukrainę. Film z tymi wypowiedziami, opublikowany na Facebooku przez ukraińskiego dziennikarza Andrija Szakowa, stał się popularny w sieci a w Rosji wzbudził wrogie reakcje. W konsekwencji FIFA, która zabrania piłkarzom demonstracji politycznych, udzieliła Vidzie upomnienia, a Vukojevica ukarała grzywną w wysokości 15 tys. franków. Wcześniej asystenta odsunęła od kadry chorwacka federacja.

Hasło „Sława Ukrajini” (chwała Ukrainie) było znane przed II wojną światową a w 1941 roku, wraz z odzewem „herojam sława!” (chwała bohaterom) i ręką podniesioną w faszystowskim geście, stało się oficjalnym pozdrowieniem banderowskiej frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Sława Ukrainie” i „płoń Belgradzie”. Chorwacki piłkarz znów bohaterem kontrowersyjnego filmu [+VIDEO]

Kresy.pl / Sport Arena / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz