Pomnik UPA w Charkowie zasypano gruzem i śmieciami [+FOTO]

Nieznani sprawcy wysypali śmieci i gruz na pomnik bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii, który znajduje się w parku „Młodzieżowym” w centrum Charkowa. – podał Korrespondent. To kolejny akt wymierzony w ten kontrowersyjny znak pamięci poświęcony ludobójczej organizacji.

O incydencie powiadomił na Facebooku szef jednej z organizacji społecznych Wadym Pozdniakow zamieszczając zdjęcia pomnika. Aktywista podkreślił, że do wysypania śmieci na pomnik doszło pomimo tego, że w odległości 100 metrów znajduje się komisariat policji. Według Korrespondenta w niedzielę na pomniku jeszcze nie było śmieci.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Charkowska policja poinformowała, że na miejscu działa policyjna grupa operacyjno-śledcza. „Ustalono, że nieznani sprawcy obrzucili pomnik w parku +Młodzieżowym+ budowlanymi śmieciami, pudełkami z resztkami jedzenia, puszkami i innymi śmieciami.” – cytuje komunikat policji agencja UNIAN.

Jak pisaliśmy, początki pomnika sięgają roku 1992, kiedy ustanowił go obwodowy charkowski oddział Ludowego Ruchu Ukrainy. Od tego czasu wielokrotnie był niszczony i dewastowany. Pierwotnie miał formę kamienia pamiątkowego, ufundowanego przez prywatne osoby. Zwracano uwagę, że postawiono go z naruszeniem obowiązującego prawa, wbrew woli miejscowych samorządów. Za czasów prezydenta Wiktora Juszczenki został wpisany do państwowego rejestru obiektów podlegających ochronie, mimo sprzeciwu części samorządowców, którzy domagali się jego usunięcia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W nocy 26 kwietnia 2013 roku został usunięty, według niektórych źródeł przez grupę młodzieży przy użyciu koparki-ciągnika. Na jego miejscu nacjonalistyczni aktywiści postawili metalowy krzyż, jednak i on został usunięty w kwietniu 2014 roku. Wówczas postawiono nowy pomnik, w formie znaku pamiątkowego. W grudniu 2014 roku został zniszczony za pomocą materiałów wybuchowychÓwczesny gubernator obwodu charkowskiego Igor Bałuta zapowiedział, że zostanie on odbudowany. Z kolei neobanderowska Swoboda domagała się, by czyn został zakwalifikowany jako akt terroryzmu. Później pomnik został odnowiony przez lokalnych aktywistów. W październiku 2017 roku, w rocznicę powstania UPA, odnowiony pomnik został oblany czerwoną farbą. W lutym 2018 roku monument pomalowano na biało-czerwono. Ponadto płyta granitowa pomnika została uszkodzona i uznano, że wymaga on renowacji. W czerwcu tego samego roku SBU zatrzymała kobietę, która próbowała podłożyć pod pomnik ładunek wybuchowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Korrespondent / Unian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   jwu :

   Dokładnie! Jakie zasługi ,taka wdzięczność.Szkoda ,że podobnie potraktowano Birczę.Która ma zasługi, wielką wdzięczność Polaków za bohaterstwo i uratowanie setek niewinnych ludzi,a mimo wszystko wymazano ją z tablicy honorowej.I żeby było śmieszniej, nie zrobili tego chuligani.

 1. Avatar
  zefir :

  Banderowcy mają doświadczenie,niech pamiatnik obudują w pudła.UPA to przecież ludobójcza i bandycka banderowska szajka wyspecjalizowana w bestialskim mordowaniu bezbronnych cywilów,w tym dzieci i niemowlaków ,panienek i ciężarnych kobiet,kalek i starców.Takie banderowskie zbrodnicze monstrum nie może straszyć sympatycznych mieszkańców Charkowa.