Ukraina wyraźnie zwiększyła eksport produktów rolno-spożywczych do Turcji. To kolejny rynek po Unii Europejskiej na którym rozpychają się ukraińscy farmerzy.

Dane na temat ukraińskiego eksportu do Turcji opublikowała w poniedziałek ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Według niej łączna wartość eksportu produktów rolno-spożywczych do Turcji wyniosła w styczniu i lutym bieżącego roku 356,6 mln dolarów. Oznacza to wzrost aż o 28% rok do roku. Co ciekawe szybki wzrost ilości sprzedawanych produktów odnotowano właśnie od początku bieżącego roku. Porównując do wyników z grudnia wartość tego eksportu wzrosła o 18%.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister polityki agrarnej Olga Trofimcewa nazwała Turcję jednym z głównych partnerów tej branży ukraińskiej gospodarki. Pod względem eksportu produktów rolno-spożywczych państwo to znalazło się w zeszłym roku na szóstym miejscu wśród jego odbiorców. Turcja zajęła trzecie miejsce wśród państw z których Ukraińcy importują żywność. Jednak import znacząco zmalał bowiem mimo wzrostu eksportu ogólna wartość obrotów handlowych między dwoma państwami w branży rolno-spożywczej zmniejszyła się w zeszłym roku o 3,9%.

Wzrost eksportu w tej branży był możliwy ponieważ Turcy utrzymali w 2019 roku zerową stawkę celną na import bydła, kóz, owiec, a także produktów mięsnych z Ukrainy.

Łączne obroty handlowe Ukrainy w branży rolno-spożywczej wyniosły w 2018 r. 24,3 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,7 mld dol. w porównaniu do roku 2017. Większość – 18,8 mld dol. przypadła na ukraiński eksport.

Ukraińscy farmerzy okazują się groźnym konkurentem polskich rolników na kluczowym dla nich rynku Unii Europejskiej. Znacznie wzrósł także eksport produktów ukraińskiego rolnictwa do Polski. Jednocześnie Ukraińcy stawiają bariery przed produkcją polskich rolników na swoim rynku.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz