Dziś około 1 w nocy zniszczono w Charkowie znajdujący się w Parku Młodzieży pomnik Ukraińskiej Powstańczej Armii, formacji odpowiedzialnej za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach Wschodnich.

CZYTAJ TAKŻE: Charkowski gubernator zapowiada odtworzenie pomnika ludobójczej wobec Polaków formacji

Wg relacji mieszkanców okolicznych budynków na miejsce tuż po wybuchu przyjechała milicja oraz karetka pogotowia.

Kamień pamiątkowy ku czci UPA został usunięty w nocy 26 kwietnia 2013 roku. Na jego miejscu nacjonalistyczni aktywiści postawili metalowy krzyż, jednak i on został usunięty w kwietniu 2014 roku. Ostatnio pomnik miał formę znaku pamiątkowego, jednak tym razem usunięto go za pomocą materiałów wybuchowych.

Początki pomnika siegają roku 1992, kiedy ustanowił go obwodowy charkowski oddział Ludowego Ruchu Ukrainy.

obozrevatel.com / vecherniy.kharkov.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz