W dawnym XVII-wiecznym kościele jezuitów we Lwowie – obecnie przejętym przez grekokatolików kościele garnizonowym – doszło do wykonania hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialnej za ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

O wykonaniu hymnu OUN świadczy film zamieszczony w niedzielę w mediach społecznościowych przez artystę ze Lwowa Jurija Werbowśkiego. Widać na nim chór chłopięcy „Dudaryk” wykonujący pieśń „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”. Nie jest jasne, kiedy doszło tego występu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Pieśń „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” została ustanowiona hymnem OUN w 1932 roku – w czasie, gdy organizacja ta zajmowała się działalnością terrorystyczną w II RP. Drugie życie w ten utwór tchnęła ukraińska armia w 2017 roku zamawiając u znanego ukraińskiego muzyka Ołeha Skrypki wersję pieśni „adaptowaną” do współczesnych realiów – słowa o Ukrainie „od Sanu po Kaukaz” miały być zamienione w niej na „Zjednoczone Ukraińskie państwo / jest w naszych sercach”. W tej wersji utwór miał nazywać się „Marszem Nowej Armii” lub „Marszem Ukraińskiego Wojska”. Jednak w wersji „Marszu Nowej Armii”, którą oficjalnie zaprezentowano w grudniu 2017 roku, zachowano słowa o Ukrainie „od Sanu po Kaukaz”.

W kościele jezuitów chór „Dudaryk” wykonał hymn OUN w pierwotnej wersji. Na nagraniu słychać również inne słowa stojące w sprzeczności z charakterem tego miejsca – np. „karmił nas gniew i złość na wrogów”, czy „Ukraina ponad wszystko”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. Jednym z jej haseł było „Lachy [Polacy – red.] za San”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak można przekonać się z anonsów w polskim Internecie, chór Dudaryk nie ogranicza się do występów na Ukrainie. W październiku br. wystąpił w Giżycku na festiwalu muzyki cerkiewnej a także w Łomży na XIV Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica.

CZYTAJ TAKŻE: Tysiące nacjonalistów śpiewało w Kijowie o Ukrainie „od Sanu po Kaukaz” [+VIDEO]

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz