Redakcja platformy analitycznej Vox Ukraine bije na alarm – za kilka miesięcy Ukrainie może zabraknąć pieniędzy na spłatę długów.

W latach 2018-2019 Ukraina musi spłacić 8,5 mld dolarów zagranicznych kredytów. Środków na spłatę długów może zabraknąć w ukraińskim budżecie. – ostrzegli we wtorek eksperci ds. gospodarki na łamach Vox Ukraine.

Ekonomiści napisali, że tylko do końca bieżącego roku ukraiński budżet musi przeznaczyć na spłatę długów prawie 2 mld dolarów, przy czym na rachunkach ukraińskiego rządu znajduje się tylko 1,4 mld dolarów.

To wystarczy, aby utrzymać harmonogram spłaty długu zagranicznego tylko do sierpnia-września (pod warunkiem, że spłata zadłużenia długu wewnętrznego będzie w pełni refinansowana). Rząd może kupić obcą walutę w banku centralnym, jeśli będzie miał dość hrywien na swoich rachunkach. To “jeśli” jest ważne, ponieważ tempo wpływów do budżetu odstaje od planu. Rząd może powalczyć jeszcze kilka miesięcy, przyciągając fundusze na rynku krajowym poprzez wystawianie obligacji walutowych, ale w końcu stanie na krawędzi bankructwa, być może nawet wobec oficjalnych pożyczkodawców, takich jak MFW czy Stany Zjednoczone. – napisali eksperci.

Ekonomiści zwrócili uwagę na szereg słabych stron ukraińskiej gospodarki. Pomimo tego, że wzrost gospodarczy na Ukrainie rośnie, wciąż jest on niższy od średniego tempa rozwoju krajów sąsiednich. Oznacza to, że Ukraina pozostaje coraz bardziej w tyle za Europą. W 2017 roku zmniejszył się napływ zagranicznych inwestycji na Ukrainę. Inwestorów odstrasza wszechobecna korupcja i brak zaufania do ukraińskiego sądownictwa. Do tego dochodzi duże ryzyko dalszej dewaluacji hrywny. Eksperci ostrzegli, że w efekcie słabości gospodarczych Ukrainie grozi bankructwo tuż przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, co może „poderwać europejski kurs Ukrainy i włożyć atuty w ręce sił prorosyjskich i populistycznych”.

Jako receptę na uniknięcie scenariusza rychłego bankructwa eksperci wskazali zniesienie moratorium na handel ziemią, prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, demonopolizację, reformę systemu socjalnego i walkę z korupcją.

Pod analizą podpisało się 20 ekspertów z redakcji Vox Ukraine i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstrzymał pomoc dla Ukrainy

Kresy.pl / Vox Ukraine / Hromadske

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply