Analizy NIK wskazują, że w zeszłym roku rząd PiS zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet, co doprowadziło do rozbieżności pomiędzy wysokością deficytu i długu raportowanego wg metodologii krajowej i unijnej – zwraca uwagę Konfederacja.

Zdaniem Konfederacji rząd zastosował bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet, a stosowanie kreatywnej księgowości może prowadzić w niedalekiej przyszłości do poważnego kryzysu gospodarczego, tak jak kiedyś w Grecji. “Nie dzieje się dobrze, gdy PiS obchodzi prawo, a jest to już kolejny tego przykład” – oświadczył poseł Krzysztof Tuduj, wiceprezes Ruchu Narodowego, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zobacz także: Ogromny wzrost długu publicznego – około 40 tys. na każdego Polaka

“Nie wolno naruszać konstytucyjnego progu deficytu, a kreatywna księgowość nie prowadzi nigdy do sukcesów ekonomicznych” – dodał.

Wskazał jako przykład działania rządu, o których w swoim raporcie napisała także Najwyższa Izba Kontroli. Chodzi o nieodpłatne przekazywanie przez Ministra Finansów obligacji skarbowych różnym podmiotom (np. Polskie Radio, TVP, uczelnie wyższe, spółki infrastrukturalne PFR, Agencja Rozwoju Przemysłu czy BGK). Zmniejsza ono tym samym deficyt budżetowy oraz pożyczkę od dwóch innych funduszy celowych jaką otrzymał Fundusz Solidarnościowy w kwocie 15,5 mld zł.

“Rząd polski fałszuje polską księgowość budżetową i drukuje masowo pieniądz, którym zalewa polską gospodarkę” – powiedział członek zarządu Ruchu Narodowego Paweł Usiądek. Dodał, że pracuje też nad projektem “podatnika bezgotówkowego, który będzie premiowany przy rozliczeniach, przy ulgach, przy zwrocie podatku VAT w przypadku, kiedy nie będzie posługiwał się gotówką”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Włochy: dług publiczny osiągnie w 2021 roku najwyższy poziom od II wojny światowej

Według Konfederacji w 2020 r. doszło do rekordowej różnicy między długiem sektora instytucji rządowych i samorządowych a państwowym długiem publicznym sięgającej 224 mld zł czyli blisko 10 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych to już 1336 mld zł. Partia podaje, że gdyby finansowanie zadań związanych z COVID-19 było zapewnione bezpośrednio przez Skarb Państwa dług publiczny w 2021 przekroczyłby 55 proc. PKB oraz, że według rządu na koniec 2021 relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB sięgnie 64 proc.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply