Jak podała we wtorek agencja Ukrinform, na stronie internetowej UNICEF opublikowano listę 140 krajów, wśród których do maja br. zostanie rozdysponowanych 237 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 produkcji AstraZeneca w ramach programu COVAX. Wśród nich znalazła się Ukraina.

Jak wynika z listy, Ukraina otrzyma do maja 1 mln 776 tys. dawek preparatu AstraZeneca wyprodukowanego przez Serum Institute of India. Oprócz tego naszemu wschodniemu sąsiadowi przydzielono 117 tys. dawek preparatu Pfizera, o czym informowano już wcześniej. Ma to być „pierwsza runda przydziałów” szczepionki w ramach programu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ukrinform zaznaczył, że dane opierają się na aktualnych informacjach o dostępności szczepionek.

W przyszłości zostaną opublikowane informacje na temat „orientacyjnych” harmonogramów dostaw tych dawek z podziałem na okres luty-marzec i kwiecień-maj.

Realizowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) program COVAX ma na celu zwiększenie dostępu do szczepionek dla biedniejszych krajów. Wśród beneficjentów programu są jednak wyjątki takie jak Monaco czy Kanada. W tym roku COVAX zamierza dostarczyć 2 miliardy szczepionek, ale obecnie ma prawnie wiążące umowy tylko na kilkaset milionów dawek. Pierwszym krajem, który otrzymał szczepionki od COVAX, była Ghana. W styczniu br. podawano, że na Ukrainę w ramach programu trafi 8 mln dawek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, tydzień temu na Ukrainę przybył pierwszy transport ze szczepionką na koronawirusa. Jest to preparat AstraZeneca produkowany przez Serum Institute of India pod lokalną marką Covishield.

Kresy.pl / ukrinform.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz