Były konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć podniósł rękę w nazistowskim pozdrowieniu. – poinformował we wtorek przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. Do tego incydentu miało dojść kilka dni temu podczas obchodów 4. rocznicy powstania radykalnej ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej „Karpacka Sicz”.

„Eks-konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć pozdrawia zebranych podczas obchodów czwartej rocznicy batalionu „Karpacka Sicz”. – napisał na Facebooku Dolinsky zamieszczając zdjęcie „hajlującego” Maruszczyńca.

Na zdjęciu widać, jak salutowi byłego konsula przygląda się przywódca „Karpackiej Siczy” Ołeh Kucyn.

Eduard Dolinsky nie ujawnił, kiedy i gdzie doszło do incydentu z udziałem byłego dyplomaty. W jednym z komentarzy napisał jedynie, że stało się to niedawno.

Możliwe, że zdjęcie opublikowane przez Dolinskiego zostało zrobione podczas ostatniego weekendu w Użhorodzie, gdzie „Karpacka Sicz” zorganizowała II Wszechukraiński Festiwal „Karpacka Ukraina – 2018”. Impreza była poświęcona 80. rocznicy powstania tzw. Karpackiej Ukrainy oraz 4. rocznicy utworzenia „Karpackiej Siczy”.

Przypomnijmy, że jeszcze do połowy maja br. Wasyl Maruszczyneć był konsulem generalnym Ukrainy w Hamburgu. Został zwolniony z pracy po tym, jak ukraiński bloger przebywający na emigracji Anatolij Szarij opublikował kompromitujące go materiały z jego kont w mediach społecznościowych. Wasyl Maryszczyneć na swoim profilu na Facebooku zamieszczał posty ze swastykami, wzywające do proklamowania Ukrainy państwem „aryjskim”, komunikaty pełne nienawiści wobec Polaków, Węgrów, Rosjan, Żydów, wzywające do zagarnięcia ziem Polski czy Węgier. Konsul nawet nie ukrywał swoich neonazistowskich poglądów, między innymi zamieszczając swoje zdjęcie w niemieckim hełmie z czasów drugiej wojny światowej i chwaląc się, że jego ojciec walczył w czasie tego konfliktu jakoby w szeregach Wehrmachtu.

„Karpacka Sicz” to ekstremistyczna ukraińska organizacja związana z partią Swoboda powstała na bazie rozformowanego już oddziału Gwardii Narodowej o tej samej nazwie. Ogłosiła się ona spadkobiercą tradycji Karpackiej Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Czarny marsz” ukraińskich nacjonalistów w mieście zamieszkanym przez Węgrów [+FOTO]

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz