Były konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć podniósł rękę w nazistowskim pozdrowieniu. – poinformował we wtorek przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. Do tego incydentu miało dojść kilka dni temu podczas obchodów 4. rocznicy powstania radykalnej ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej „Karpacka Sicz”.

„Eks-konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć pozdrawia zebranych podczas obchodów czwartej rocznicy batalionu „Karpacka Sicz”. – napisał na Facebooku Dolinsky zamieszczając zdjęcie „hajlującego” Maruszczyńca.

Na zdjęciu widać, jak salutowi byłego konsula przygląda się przywódca „Karpackiej Siczy” Ołeh Kucyn.

Eduard Dolinsky nie ujawnił, kiedy i gdzie doszło do incydentu z udziałem byłego dyplomaty. W jednym z komentarzy napisał jedynie, że stało się to niedawno.

Możliwe, że zdjęcie opublikowane przez Dolinskiego zostało zrobione podczas ostatniego weekendu w Użhorodzie, gdzie „Karpacka Sicz” zorganizowała II Wszechukraiński Festiwal „Karpacka Ukraina – 2018”. Impreza była poświęcona 80. rocznicy powstania tzw. Karpackiej Ukrainy oraz 4. rocznicy utworzenia „Karpackiej Siczy”.

Przypomnijmy, że jeszcze do połowy maja br. Wasyl Maruszczyneć był konsulem generalnym Ukrainy w Hamburgu. Został zwolniony z pracy po tym, jak ukraiński bloger przebywający na emigracji Anatolij Szarij opublikował kompromitujące go materiały z jego kont w mediach społecznościowych. Wasyl Maryszczyneć na swoim profilu na Facebooku zamieszczał posty ze swastykami, wzywające do proklamowania Ukrainy państwem „aryjskim”, komunikaty pełne nienawiści wobec Polaków, Węgrów, Rosjan, Żydów, wzywające do zagarnięcia ziem Polski czy Węgier. Konsul nawet nie ukrywał swoich neonazistowskich poglądów, między innymi zamieszczając swoje zdjęcie w niemieckim hełmie z czasów drugiej wojny światowej i chwaląc się, że jego ojciec walczył w czasie tego konfliktu jakoby w szeregach Wehrmachtu.

„Karpacka Sicz” to ekstremistyczna ukraińska organizacja związana z partią Swoboda powstała na bazie rozformowanego już oddziału Gwardii Narodowej o tej samej nazwie. Ogłosiła się ona spadkobiercą tradycji Karpackiej Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: “Czarny marsz” ukraińskich nacjonalistów w mieście zamieszkanym przez Węgrów [+FOTO]

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply