Anatolij Szarij analizując domniemany profil konsula Ukrainy w Hamburgu doszedł do wniosku, że jego skrajne poglądy musiały być znane ukraińskiej dyplomacji.

Ukraiński bloger, mieszkający obecnie w Zachodniej Europie, Anatolij Szarij zamieścił na YouTube kolejny film poświęcony sprawie konsula Ukrainy w Hamburgu Wasyla Maruszczyńca, który od lat miał zamieszczać na swoim prywatnym profilu na Facebooku skandaliczne treści. Szarij twierdzi, że poglądy Maruszczyńca musiało znać wielu ukraińskich dyplomatów, którzy byli znajomymi konsula na Facebooku.

Przypomnijmy, że Szarij, który uzyskał dostęp do dwóch prywatnych profili osoby Wasyla Maruszczyńca – osoby przedstawianej jako konsul Ukrainy w Hamburgu, ujawnił w sobotę, jakie treści zamieszczano na tych profilach. Były to m.in. wezwania do zajęcia siłą polskich ziem, groźby pod adresem Węgrów a także treści antysemickie, antyromskie itp. „Powstaje takie wrażenie, że on wszystkich nienawidzi – Polaków, Węgrów, Romów, on wszystkich nienawidzi i wzywa, by się z nimi rozprawić” – komentował Szarij przeglądając profil Maruszczyńca. Z wideo Szarija wynikało, że Maruszczyneć publikuje skandaliczne treści od wielu lat. O tym, że profile należą do ukraińskiego dyplomaty mają świadczyć unikalne zdjęcia i komentarze o pracy konsulatu, zamieszczane na obu profilach. Po publikacji Szarija szef ukraińskiego MSZ zapowiedział wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

W drugim filmie poświęconym Maruszczyńcowi Szarij analizuje listę facebookowych znajomych domniemanego ukraińskiego konsula z Hamburga. Wśród nich są takie osoby jak Borys Tarasiuk – były minister spraw zagranicznych Ukrainy, obecnie deputowany i wiceszef komisji ds. zagranicznych ukraińskiego parlamentu, czy Walentyn Adomajtis – były ambasador Ukrainy w kilku stolicach oraz Wiaczesław Cywatyj i Łeonid Jasinski z Akademii Dyplomatycznej Ukrainy. Bloger doliczył się także co najmniej 12 osób będących znajomymi Maruszczynca na FB, które jako miejsce pracy wskazały MSZ Ukrainy. Jedna z nich napisała nawet pod jednym z postów Maruszczyńca: „Jesteśmy już nie Słowianami, ale Aryjczykami. O tym wiedział już Hitler” – cytuje komentarz dyplomaty Szarij.

„Ci ludzie widzą te publikacje, ci ludzie widzieli te swastyki” – komentuje Szarij, który zauważył również, że obrazki ze swastyką polubił m.in. profesor Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych Ukrainy Bohdan Pyłypyw i wspomniany Walentyn Adomajtis.

Szarij pokazał także zdjęcie, które ma świadczyć o tym, że współpracownicy Maruszczyńca z konsulatu w Hamburgu mieli mu na 60. rocznicę urodzin podarować tort w kształcie książki z napisem „Mein Kampf”.

Jak ustalił również Szarij, zwierzchniczką Maruszczyńca, Konsulem Generalnym Ukrainy w Hamburgu jest Oksana Tarasiuk – córka Borysa Tarasiuka.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: państwowe władze zorganizowały konkurs dla młodzieży z okazji 75-lecia SS Galizien

Kresy.pl / You Tube

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. uvara
    uvara :

    Jak widać Szarij doskonale wie jak funkcjonują ukraińskie media, faktycznie przejrzałem największe angielsko-języczne portale i ani słowa o ich aryjskim dypomacie… z resztą nasze media pokroju tvn24 też o tym nie napiszą ani słowa, no bo jakby to wyglądało w obliczu naszej strategicznej przyjaźni obojga narodów? No i ten tekst Szarija odnośnie prawdopodobnej reakcji ukrainskiego MSZ – “rosyjska prowokacja”… trafił w dziesiątke!:D