Znany ukraiński bloger Anatolij Szarij poinformował w sobotę, że konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć od lat zamieszczał na prywatnym profilu na Facebooku nienawistne treści wobec Polaków, Żydów, Węgrów, Romów i innych narodowości. Reakcja ukraińskiego MSZ sugeruje, że doniesienia Szarija okazały się prawdziwe.

Szarij, posiadający dostęp do dwóch prywatnych profili osoby nazywającej się Wasyl Maruszczyneć (Василь Марущинець) zamieścił na YouTube film (posiadający polskie napisy), w którym prezentuje i komentuje treści znajdujące się na tych profilach. Wynika z nich, że właściciel profili jest dyplomatą – konsulem w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Hamburgu. Świadczą o tym zamieszczane zdjęcia i komentarze odnośnie wydarzeń i uroczystości, w których brał udział Wasyl Maruszczyneć. Informacje o działalności konsulatu Maruszczyneć przeplatał jednak postami o skrajnie szowinistycznej treści.Szarij pokazuje post Maruszczyńca, który 22. listopada 2017 roku zamieścił link do artykułu o utwardzeniu jednej z polskich dróg gruzem z rozebranego pomnika UPA w Hruszowicach. „To dla was, demokraci i toleraści, popatrzcie! Tylko siłą możemy wyzwolić swoje ziemie do Warty. Albo nawet do Odry-Nysy!” – napisał Maruszczyneć.

W poście z 7. grudnia 2017 roku Maruszczyneć skomentował węgierski postulat rozmieszczenia na Zakarpaciu stałej misji OBWE. „Jeszcze jeden skacze i wkrótce się doskacze. Ukraińska armia to nie kilkaset bezbronnych SS Ukrainy Zakarpackiej w 1939 roku.” – grozi właściciel profilu.

Szarij pokazał także post Maruszczyńca z 2015 roku, w którym komentował on pogarszające się stosunki NATO-Turcja. „W razie czego możemy wyzwolić naszą Galację, Anatolię Medię, Kapadocję, Mezję, Galatię i Rumelię – napisał Maruszczyneć, który najwyraźniej uważa, że krainy leżące w Turcji i na Bałkanach są ukraińskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Post z 12. grudnia 2014 wydaje się nieco wyjaśniać, dlaczego właściciel profilu zamieszcza na nim tak osobliwe treści. „Oryjczycy (Aryjczycy) to najbardziej starodawna nazwa dawnych Ukraińców, która jest nam znana. Pierwsi oracze świata. Udomowili konia, wynaleźli koło i pług. Pierwsi na świecie uprawiali żyto, pszenicę i proso. Swoje umiejętności uprawy roli i rzemiosła zanieśli do Chin, Indii, Mezopotamii, Palestyny, Egiptu, Północnych Włoch, na Bałkany, do Zachodniej Europy i Skandynawii. Z plemion Oryjczyków wywodzą się wszystkie indoeuropejskie narody” – napisał Maruszczyneć, dołączając do postu zaprojektowaną przez siebie flagę Oriany – przyszłego „imperium, które zjednoczy ziemie oryjskich (słowiańskich) narodów”. Na zdjęciu widać banderowską czerwono-czarną flagę ze swastyką w ukraińskich narodowych barwach.

CZYTAJ TAKŻE:
„Jezus był Ukraińcem, a Ukraińcy wymyślili koło i stworzyli pierwszą cywilizację” [+VIDEO]
Nowożeniec: Jezus na krzyżu mówił po ukraińsku [+VIDEO]

Z niezweryfikowanych skanów profilu zamieszczonych w internecie przez jeden z rosyjskich portali wynika, że według Maruszczyńca „oryjskie” (ukraińskie) imperium graniczyłoby z Niemcami na ziemiach polskich. „Niech żyje teutońsko-oryjska (dzisiaj niemiecko-ukraińska) przyjaźń!” – napisał Maruszczyneć udostępniając mapę przyszłego imperium.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska poseł: Polska okupuje 19,5 tys. km kw. etnicznych ziem ukraińskich”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Anatolija Szarija profil Maruszczyńca jest także zapełniony „jaskiniowym antysemityzmem” i rewizjonizmem Holokaustu. W jednym z komentarzy miał on napisać, że „za jednym zamachem należy rozwiązać kwestię [żydowską – red.]”.

„Powstaje takie wrażenie, że on wszystkich nienawidzi – Polaków, Węgrów, Romów, on wszystkich nienawidzi i wzywa, by się z nimi rozprawić” – komentuje Szarij przeglądając profil Maruszczyńca.

Jak twierdzi ukraiński bloger, Wasyl Maruszczyneć posiada na Facebooku dwa profile, które co jakiś czas są blokowane z powodu skarg do administracji Facebooka na zamieszczane na nich treści. Z wideo Szarija wynika, że Maruszczyneć publikuje skandaliczne treści od wielu lat.

CZYTAJ TAKŻE: Węgrów na noże – krzyczą neobanderowcy na Zakarpaciu [+VIDEO]

Ogólnie rzecz biorąc, jest to przydatne wideo dla tego, aby zrozumieć, na jakie dno upadło dzisiejsze państwo ukraińskie. – komentuje Szarij.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Już w niedzielę ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiadomił na Facebooku, że ministerstwo sprawdza doniesienia o konsulu w Hamburgu.

Po kilku godzinach, już na oficjalnym twitterowym koncie Klimkina ukazał się komunikat nie wymieniający Maruszczyńca z nazwiska, jednak potwierdzający swoją treścią, że wszczęto postępowanie dyscyplinarne w sprawie przejawów antysemityzmu i nawoływania do nienawiści między narodami przez pracownika ukraińskiego MSZ.

Dla antysemitów i tych, którzy rozpalają nienawiść między narodami, nie może być miejsca ani w cywilizowanym świecie, ani w MSZ. Sekretarz stanu MSZ Ukrainy wszczyna postępowanie dyscyplinarne. Wszystkie szczegóły gruntownie wyjaśnimy. – napisał Klimkin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / YouTube / sharij.net [layerslider id=”34″]

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7 :

    Debil z kompleksami.U nich „elyty” są na poziomie jaskiniowców.ale bawi mnie jak władze upainy (żydzi prezydent i premier) nie maja NIC przeciwko antysemityzmowi SWOICH przedstawicieli dyplomatycznych.I ciekawe że żydzi w Niemczech tez nie zauwazyli tych wypocin.O bzdurach z kołem ,pługiem,aryjczykach szkoda pisać.

  2. uvara :

    Oryjczycy – Aryjczycy… pierwsi oracze świata… lol! Kreatywność ukro-patriotów nie zna granic. A tak na marginesie, jeśli zostanie relegowany przez Kijów to na pewno na jakąś ciepłą posadkę na miejscu, może i go usuną z dyplomatycznego świecznika ale ukraińskie władze na pewno nie zmarnują potencjału TAKIEGO geroja.