Znany ukraiński bloger Anatolij Szarij poinformował w sobotę, że konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć od lat zamieszczał na prywatnym profilu na Facebooku nienawistne treści wobec Polaków, Żydów, Węgrów, Romów i innych narodowości. Reakcja ukraińskiego MSZ sugeruje, że doniesienia Szarija okazały się prawdziwe.

Szarij, posiadający dostęp do dwóch prywatnych profili osoby nazywającej się Wasyl Maruszczyneć (Василь Марущинець) zamieścił na YouTube film (posiadający polskie napisy), w którym prezentuje i komentuje treści znajdujące się na tych profilach. Wynika z nich, że właściciel profili jest dyplomatą – konsulem w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Hamburgu. Świadczą o tym zamieszczane zdjęcia i komentarze odnośnie wydarzeń i uroczystości, w których brał udział Wasyl Maruszczyneć. Informacje o działalności konsulatu Maruszczyneć przeplatał jednak postami o skrajnie szowinistycznej treści.

Szarij pokazuje post Maruszczyńca, który 22. listopada 2017 roku zamieścił link do artykułu o utwardzeniu jednej z polskich dróg gruzem z rozebranego pomnika UPA w Hruszowicach. „To dla was, demokraci i toleraści, popatrzcie! Tylko siłą możemy wyzwolić swoje ziemie do Warty. Albo nawet do Odry-Nysy!” – napisał Maruszczyneć.

W poście z 7. grudnia 2017 roku Maruszczyneć skomentował węgierski postulat rozmieszczenia na Zakarpaciu stałej misji OBWE. „Jeszcze jeden skacze i wkrótce się doskacze. Ukraińska armia to nie kilkaset bezbronnych SS Ukrainy Zakarpackiej w 1939 roku.” – grozi właściciel profilu.

Szarij pokazał także post Maruszczyńca z 2015 roku, w którym komentował on pogarszające się stosunki NATO-Turcja. „W razie czego możemy wyzwolić naszą Galację, Anatolię Medię, Kapadocję, Mezję, Galatię i Rumelię – napisał Maruszczyneć, który najwyraźniej uważa, że krainy leżące w Turcji i na Bałkanach są ukraińskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Post z 12. grudnia 2014 wydaje się nieco wyjaśniać, dlaczego właściciel profilu zamieszcza na nim tak osobliwe treści. „Oryjczycy (Aryjczycy) to najbardziej starodawna nazwa dawnych Ukraińców, która jest nam znana. Pierwsi oracze świata. Udomowili konia, wynaleźli koło i pług. Pierwsi na świecie uprawiali żyto, pszenicę i proso. Swoje umiejętności uprawy roli i rzemiosła zanieśli do Chin, Indii, Mezopotamii, Palestyny, Egiptu, Północnych Włoch, na Bałkany, do Zachodniej Europy i Skandynawii. Z plemion Oryjczyków wywodzą się wszystkie indoeuropejskie narody” – napisał Maruszczyneć, dołączając do postu zaprojektowaną przez siebie flagę Oriany – przyszłego „imperium, które zjednoczy ziemie oryjskich (słowiańskich) narodów”. Na zdjęciu widać banderowską czerwono-czarną flagę ze swastyką w ukraińskich narodowych barwach.

CZYTAJ TAKŻE:
„Jezus był Ukraińcem, a Ukraińcy wymyślili koło i stworzyli pierwszą cywilizację” [+VIDEO]
Nowożeniec: Jezus na krzyżu mówił po ukraińsku [+VIDEO]

Z niezweryfikowanych skanów profilu zamieszczonych w internecie przez jeden z rosyjskich portali wynika, że według Maruszczyńca „oryjskie” (ukraińskie) imperium graniczyłoby z Niemcami na ziemiach polskich. „Niech żyje teutońsko-oryjska (dzisiaj niemiecko-ukraińska) przyjaźń!” – napisał Maruszczyneć udostępniając mapę przyszłego imperium.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska poseł: Polska okupuje 19,5 tys. km kw. etnicznych ziem ukraińskich”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Anatolija Szarija profil Maruszczyńca jest także zapełniony „jaskiniowym antysemityzmem” i rewizjonizmem Holokaustu. W jednym z komentarzy miał on napisać, że „za jednym zamachem należy rozwiązać kwestię [żydowską – red.]”.

„Powstaje takie wrażenie, że on wszystkich nienawidzi – Polaków, Węgrów, Romów, on wszystkich nienawidzi i wzywa, by się z nimi rozprawić” – komentuje Szarij przeglądając profil Maruszczyńca.

Jak twierdzi ukraiński bloger, Wasyl Maruszczyneć posiada na Facebooku dwa profile, które co jakiś czas są blokowane z powodu skarg do administracji Facebooka na zamieszczane na nich treści. Z wideo Szarija wynika, że Maruszczyneć publikuje skandaliczne treści od wielu lat.

CZYTAJ TAKŻE: Węgrów na noże – krzyczą neobanderowcy na Zakarpaciu [+VIDEO]

Ogólnie rzecz biorąc, jest to przydatne wideo dla tego, aby zrozumieć, na jakie dno upadło dzisiejsze państwo ukraińskie. – komentuje Szarij.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już w niedzielę ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiadomił na Facebooku, że ministerstwo sprawdza doniesienia o konsulu w Hamburgu.

Po kilku godzinach, już na oficjalnym twitterowym koncie Klimkina ukazał się komunikat nie wymieniający Maruszczyńca z nazwiska, jednak potwierdzający swoją treścią, że wszczęto postępowanie dyscyplinarne w sprawie przejawów antysemityzmu i nawoływania do nienawiści między narodami przez pracownika ukraińskiego MSZ.

Dla antysemitów i tych, którzy rozpalają nienawiść między narodami, nie może być miejsca ani w cywilizowanym świecie, ani w MSZ. Sekretarz stanu MSZ Ukrainy wszczyna postępowanie dyscyplinarne. Wszystkie szczegóły gruntownie wyjaśnimy. – napisał Klimkin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / YouTube / sharij.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  Debil z kompleksami.U nich „elyty” są na poziomie jaskiniowców.ale bawi mnie jak władze upainy (żydzi prezydent i premier) nie maja NIC przeciwko antysemityzmowi SWOICH przedstawicieli dyplomatycznych.I ciekawe że żydzi w Niemczech tez nie zauwazyli tych wypocin.O bzdurach z kołem ,pługiem,aryjczykach szkoda pisać.

 2. Avatar
  uvara :

  Oryjczycy – Aryjczycy… pierwsi oracze świata… lol! Kreatywność ukro-patriotów nie zna granic. A tak na marginesie, jeśli zostanie relegowany przez Kijów to na pewno na jakąś ciepłą posadkę na miejscu, może i go usuną z dyplomatycznego świecznika ale ukraińskie władze na pewno nie zmarnują potencjału TAKIEGO geroja.

 3. Avatar
  milon :

  Niech ten kaban uważa bo jego tzw. naród to zawsze byli parobkowie u jakichś panów bez honoru, państwa i odwagi by czasem te kraje nie odebrały swoich historycznych ziemi i znów nie skończyli jako chłopi pańszczyźniani u polskiego, węgierskiego czy rumuńskiego Pana. Jacy Ci ukraińcy są głupi jedyne co wymyślili to 300 bestialskich sposobów mordowania bezbronnych kobiet i dzieci , niedługo przypiszą sobie stworzenie wszechświata należy ten faszystowski pomiot zdławić w zarodku. Ukraińcy wiadomość dla was jak będzie referendum czy Polacy chcą waszego wstąpienia do UE i NATO na pewno dostaniecie odpowiedź taką jaka została wydana już przez Holandię NIE i zawsze będziecie dziczą ze wschodu. A dla tego pana konsula tak ma pan rację twoja nacja zawsze była oraczami bo tylko do tego się nadajecie do orania wy kabańskie pomioty na służbie u swoich Panów i nie ważne z jakiego kraju bo nie ma mniej wartościowych ludzi jak faszystowsko-bandeowskie ścierwa jesteście jedynymi podludźmi na świecie bo nawet pewnie jak by was cypr napadł to by was podbił.