Wasyl Maruszczyneć, konsul Ukrainy przez długi czas publikował na Facebooku posty ze swastykami i wzywające do odbierania ziem Polsce i Węgrom. Dopiero nagłośnienie jego działań wywołało reakcję ukraińskiego MSZ.

Wasyl Maryszczyneć na swoim profilu na Facebooku zamieszczał posty ze swastykami, wzywające do proklamowania Ukrainy państwem “aryjskim”, komunikaty pełne nienawiści wobec Polaków, Węgrów, Rosjan, Żydów, wzywające do zagarnięcia ziem Polski czy Węgier. Maruszczyneć nawet nie ukrywał swoich neonazistowskich poglądów, między innymi zamieszczając swoje zdjęcie w niemieckim hełmie z czasów drugiej wojny światowej i chwaląc się, że jego ojciec walczył w czasie tego konfliktu w szeregach Wehrmachtu. Maruszczyneć jest konsulem Ukrainy w niemieckim Hamburgu.

Popularny bloger Anatolij Szarij nagłośnił co przedstawiciel dyplomatyczny Ukrainy publikował na swojej stronie na Facebooku, choć neonazistowskie posty były widoczne tylko dla niemałego grona internetowych znajomych Maruszczyńcia. W kolejnym nagraniu Szarij starannie pokazał jak duże grono pracowników ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych mogło widzieć to co publikuje konsul-neonazista, nie reagując na jego poglądy, lub, w przypadku niektórych, wręcz popierając je swoimi reakcjami. Najwyraźniej pod wpływem kampanii Szarija rząd Ukrainy w końcu będzie musiał zadeklarować stanowisko wobec poglądów swojego konsula.

Dziennikarz agencji informacyjnej Reuters skontaktował się z rzeczniczką Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Marianą Becą i zapytał o to, co resort zamierza przedsięwziąć w sprawie Maruszczyńcia. “Kwestia odwołania go jest rozważana” – powiedziała Beca. Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin napisał na Twitterze, że “antysemityzm ani ci, którzy podżegają do waśni narodowych nie mają miejsca ani w cywilizowanym społeczeństwie, ani w Ministerstwie Spraw Zagranicznych”. Reuters twierdzi, że Maruszczyneć został już zawieszony w funkcji konsula.

Władze Niemiec nie są jednak zadowolone z tego typu niezdecydowanej reakcji Kijowa. “Obserwujemy antysemickie wystąpienia ukraińskiego konsula z troską. Takie wystąpienia są całkowicie nieakceptowalne. Wyraziliśmy to w jasny sposób stronie ukraińskiej” – Reuters cytuje komunikat niemieckiego MSZ.

reuters.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. milon
    milon :

    A niby kto będzie nam ziemię zbierał Ukraina kraj który ledwie powstał a już chyli się ku upadkowi. Niech Ukraińcy uważają bo z takimi poglądami faszystowskimi daleko nie zajdą a napdwno nie do zachodniej Europy a nawet nie na wschód bo Rosja jak ich zagranie to zdusi to faszystowskie scierwo jak robactwo. Więc jak nie masz realnej siły militarnej by startować agresywnymi roszczeniami wobec sąsiada to sieć cicho bo sąsiad uzna Cię wreszcie nie już jak dotychczas zjebanego świra faszyste lecz zagrożenie i zgniecie Cię militarnie w ciągu tygodnia a ty nawet nie piśniesz bo twoja armia to farsa a kraj to dzicz z Azji . Szanuj silniejszego sasiada i nie strasz go zaborem części jego terytorium bo możesz szybko sie przekonać że jesteś bezpanstwpwcem