Avi Dichter, były dyrektor izraelskiego Szin Bet, obecnie przewodniczący komisji ds. polityki zagranicznej i obrony Knesetu, uważa, że Hamas chce doprowadzić do chaosu w Strefie Gazy.

Podczas wywiadu z telewizją Hadashot, Dichter stwierdził, że „[Siły bezpieczeństwa] nie pozwolą nikomu stawiać żołnierzy, a na pewno nie cywilów, w niebezpieczeństwie. IDF ma wystarczająco dużo kul dla wszystkich. Sądzę, że ostatecznie, środki przygotowane przez IDF, niezależnie, czy ze skutkiem śmiertelnym, czy nie, w przypadkach, w których jest to uzasadnione przepisami z zakresu otwartego ognia – jest wystarczająca ilość amunicji dla wszystkich”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że wczoraj odbyły się gwałtowne protesty przeciwko związane m.in z otwarciem nowej ambasady USA w Jerozolimie. Dichter uważa, że winę za zamieszki i śmierć protestujących ponosi Hamas, który dąży do wywołania podobnych gwałtownych protestów na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izraelscy żołnierze po raz kolejny zaczęli ostrzeliwać demonstrantów z ostrej amunicji. Przy czym poniedziałek okazał się być dniem szczególnie krwawym. Według najnowszych informacji podawanych przez telewizję Al Jazeera na skutek działań Izraelczyków zginęło już 55 Palestyńczyków, w tym nieletni. Rany odniosło już ponad 2700 innych mieszkańców Strefy Gazy.

 Działania Izraela w pełni usprawiedliwia administracja Donalda Trumpa. Rzecznik Białego Domu Raj Shah stwierdził, że „odpowiedzialność za te tragiczne ofiary spoczywa bezpośrednio na Hamasie” bowiem, według Shaha, to palestyński ruch „cynicznie prowokował odpowiedź” Izraela. Rzecznik Trumpa odciął się także od apeli władz Francji i Wielkiej Brytanii do izraelskiego rządu aby powściągnął działania swoich żołnierzy.
Działania Izraelczyków jak i stanowisko USA wywołały z kolei ostrą reakcję Turcji. Wicepremier a zarazem rzecznik tureckiego rządu Bekir Bozdag ogłosił już, że jego państwo odwołuje swojego ambasadora z Izraela. Sam turecki premier Binali Yildirim stwierdził zaś, że „Stany Zjednoczone zajęły niestety bez wyrzutów miejsce po stronie izraelskiego rządu w tej masakrze cywilów i stały się uczestnikami tego przestępstwa przeciwko ludzkości”. Działania Izraelczyków szef tureckiego rządu określił jako jako „obrzydliwą masakrę, którą potępiamy”. Podobną opinię wyraził na Twitterze Bozdag pisząc, że „administracja USA jest tak samo odpowiedzialna za tę masakrę jak rząd izraelski”.
Kresy.pl / The Times of Israel
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz