Według dostępnych informacji operacyjnych, 11 listopada 2018 roku w Warszawie pewne polskie środowiska radykalne zamierzają popełnić prowokacje, w tym pod marką rzekomych ukraińskich nacjonalistów – takie ostrzeżenie zamieściła w sieci Ambasada Ukrainy w Polsce. Wcześniej przyjazd na Marsz Niepodległości zapowiadali neobanderowcy z „Siczy Karpackiej”.

W piątek ambasada Ukrainy w Polsce zamieściła na swojej stronie internetowej ostrzeżenie ws. „możliwych prowokacji” przy okazji Święta Niepodległości. Miałyby ich dokonywać „polskie środowiska radykalne” jako „rzekomi ukraińscy nacjonaliści”.

Przeczytaj: Ambasada Ukrainy: hasło „banderowcy-mordercy” to „antyukraińska propaganda”

Czytaj także: Ambasada Ukrainy w Polsce potępiła polskich narodowców

„Według dostępnych informacji operacyjnych, 11 listopada 2018 roku w Warszawie pewne polskie środowiska radykalne zamierzają popełnić prowokacje, w tym pod marką rzekomych ukraińskich nacjonalistów” – twierdzi ukraińska ambasada.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasada Ukrainy zaapelowała też do obywateli Ukrainy w Warszawie o zachowanie 11 listopada „szczególnej czujności i ostrożności, zwłaszcza w centrum miasta lub w pobliżu Stadionu Narodowego. Z kolei „polskich przyjaciół” poproszono o nie poddawanie się „prowokacjom, które mogą mieć na celu podżeganie nienawiści wobec Ukraińców”.

Przeczytaj: Ambasada Ukrainy promuje w Polsce film przedstawiający lwowskich batiarów jako Ukraińców

Czytaj również: Ambasada Ukrainy chwali Biedronkę za gazetki i ulotki po ukraińsku [+FOTO]

„Nie dajmy się sprowokować!” – podkreśla Ambasada Ukrainy w Warszawie. Komunikat zamieszczono w języku polskim i ukraińskim.

Jak informowaliśmy wcześniej, neobanderowcy z radykalnie nacjonalistycznego ukraińskiego ugrupowania „Sicz Karpacka” zamierzali wziąć udział w Marszu Niepodległości w Warszawie. Mieli dołączyć do tzw. Czarnego Bloku, w skład którego wchodzą m.in. autonomiczni nacjonaliści, Niklot oraz środowisko związane z czasopismem „Szturm”, które sympatyzują i współpracują z ukraińskimi nacjonalistami.

„Sicz Karpacka” to ekstremistyczna ukraińska organizacja związana z partią Swoboda powstała na bazie rozformowanego już oddziału Gwardii Narodowej o tej samej nazwie. Współcześni siczowcy są znani z organizowania antywęgierskich demonstracji w tym obwodzie licznie zamieszkałym przez mniejszość węgierską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w wywiadzie udzielonym Kresom.pl Robert Bąkiewicz mówił, że „czarny blok” i inne tego typu grupy nie są mile widziane na Marszu Niepodległości. Z kolei przedstawiciele lubelskiego Ruchu Narodowego ogłosili na portalu społecznościowym żądanie, by zakazać wjazdu do Polski członkom ugrupowania „Sicz Karpacka”, którzy zamierzają wziąć udział w Marszu Niepodległości w Warszawie. Ich stanowiska, według informacji uzyskanych przez portal Kresy.pl, nie podziela jednak centrala Ruchu Narodowego w Warszawie, który nie zamierzał podejmować żadnych konkretnych działań w tej sprawie.

W czwartek Biuro Stosunków Konsularnych Departamentu Stanu USA zamieściło na portalu społecznościowym „alert bezpieczeństwa” – ostrzeżenie dla podróżujących do Polski ws. tegorocznego marszu 11 listopada. Później podobnie postąpiło przedstawicielstwo dyplomatyczne Kanady.

Facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. vader213
    vader213 :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.