W ostatnich latach 11 listopada między uczestnikami marszu a kontrmanifestantami dochodziło do brutalnych incydentów – podało biuro Departamentu Stanu.

W czwartek Biuro Stosunków Konsularnych Departamentu Stanu USA zamieściło na portalu społecznościowym „alert bezpieczeństwa” – ostrzeżenie dla podróżujących do Polski.

„11 listopada w związku z polskim Świętem Niepodległości będzie mieć miejsce kilka wydarzeń. Może odbyć się marsz od budynku Sejmu do Wybrzeża Szczecińskiego [ani Marsz Niepodległości, ani marsz państwowy nie zaczyna się pod Sejmem, trasa żadnego z nich nie przebiega też w jego pobliżu – red.]. W ostatnich latach między uczestnikami marszu a kontrmanifestantami dochodziło do brutalnych incydentów” – podało biuro Departamentu Stanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej informowaliśmy, że według Młodzieży Wszechpolskiej policja i ABW wydzwania do organizatorów wyjazdów na Marsz Niepodległości z pytania nt. organizacji wyjazdów. Funkcjonariusze mają też szantażować ich i straszyć. Przedstawiciele policji twierdzą, że to nieprawda, z czym nie zgadzają się narodowcy.

„Czy to aby na pewno dobra zmiana??? Czy jednak wracamy do czasów sprzed 2015 roku?” – pyta rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, nawiązując do praktyk stosowanych wobec uczestników Marszu Niepodległości za rządów PO-PSL.

„Od trzech lat nie było takich sytuacji. Nagle do działań służb i policji wrócił duch Bartłomieja Sienkiewicza” – skomentował te doniesienia poseł Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego. Wezwał też szefa rządu, by nie szedł „tą drogą”.

W czwartek wieczorem Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił zakaz Marszu Niepodległości wydany wczoraj przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jak informowaliśmy wcześniej, Gronkiewicz-Waltz w uzasadnieniu swojej decyzji powołała się na rezolucję Parlamentu Europejskiego z 25-go października, w której Marsz Niepodległości nazwano „neonazistowskim”. Tego samego dnia Andrzej Duda zaprosił na Twitterze na „Biało-Czerwony Marsz 100 lecia Odzyskania Niepodległości”. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował PAP, że Marsz rozpocznie się w niedzielę 11-go listopada o godz. 15.00 i przejdzie tą samą trasą, którą miał przejść Marsz Niepodległości. Marsz ogłoszony przez Dudę miałby charakter uroczystości państwowej. Za zabezpieczenie marszu państwowego ma odpowiadać MON, kierując do tego zadania wojsko i żandarmerię wojskową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Wygraliśmy w sądzie. Wszyscy na Marsz Niepodległości” – napisał na portalu społecznościowym Winnicki nawołując do zebrania się na Rondzie Dmowskiego w Warszawie 11. listopada o godz. 14.

Przypomnijmy, że tego samego dnia Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił zakazany przez prezydenta tego miasta Marsz Polski Niepodległej. Zdaniem sądu decyzja władz miasta naruszała konstytucyjne prawo do zgromadzeń.

Do decyzji warszawskiego sądu odniósł się szef KPRM Michał Dworczyk. Jego zdaniem, „w związku z tym mamy teraz do czynienia z sytuacją, którą trzeba przeanalizować od strony prawnej”. Podkreślił zarazem, że „od strony organizacyjnej nic się nie zmienia”.

Przeczytaj: Szef KPRM: decyzję ws. państwowego marszu 11.11 podjął premier Morawiecki

– W czasie, kiedy decyzja o marszu została uchylona, została podjęta decyzja o tym, że odbędzie się marsz, który będzie miał miał charakter uroczystości państwowej. Zostało stosowne zgłoszenie czy informacja przesłana do warszawskiego ratusza i ten marsz państwowy jest przygotowywany. Wierzę, że wszyscy się w niego włączą – powiedział w czwartek wieczorem Dworczyk na antenie TVN24.

Przeczytaj: Gawor: Niezależnie od wyroku sądu Marsz Niepodległości i tak nie może się odbyć

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak podawały dziś media, decyzja ws. przejęcia Marszu Niepodległości miała zapaść „na samej górze”. Według portalu WP.pl, gdyby prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wydała zakazu wobec tegorocznego Marszu Niepodległości, to zrobiłby to wojewoda mazowiecki z PiS Zdzisław Sipiera, żeby umożliwić przejęcie marszu. Decyzja miała zapaść już wcześniej w kierownictwie PiS. Szef Straży Marszu Niepodległości zapewniał w rozmowie z portalem Kresy.pl, że Marsz Niepodległości i tak się odbędzie.

Czytaj także: Winnicki, Bąkiewicz: Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy

Kresy.pl / twitter / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    Departament USraela żerującego na Polakach ostrzega ,że żywiciel rozpoczął leczenie z choroby pasożytniczej…no i Kanada obecnie terytorium zamorskie Banderlandu ! pytanie : kto odpowiada ,że to są tzw. sojusznicy ……jaki rząd ? bo z pewnością nie Polski tylko chazarski….w którym takie stare banderowskie baby jak Romaszewska mylą kołowroty słowiańskie , falangi ,które to powiewają na banderach Marynarki Wojennej i są na oznaczeniach Wojska Polskiego z symbolami nazistów..takie chazarskie twory chciałyby całkowicie zniszczyć wszystkie słowiańskie Polskie Symbole ..to ich cel