Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu. Dlatego wzmacnianie UE jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w orędziu w przededniu 11.11.

W piątek premier Mateusz Morawiecki wygłosił orędzie do Polaków w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

-W tych dniach wspominamy ojców naszej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego czy Ignacego Daszyńskiego – mówił premier. Przypomniał, że polityków tych “wiele spraw różniło”. – Ale w tych kluczowych dla Polski dniach, miesiącach i latach, mieli jeden wspólny cel: wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę.

 

– Wolna Polska to zobowiązanie żeby wyznaczyć sobie ambitne cele, dzięki którym Polskę uczynimy silniejszą, a życie w niej – szczęśliwszym – podkreślił Morawiecki. Mówiąc o zadaniach państwa polskiego podkreślał konsekwentne podnoszeniu „jakości życia polskich rodzin; poprzez politykę prorodzinną, dzięki przedsiębiorczości Polaków, poprzez tworzenie coraz lepszej jakości miejsc pracy”. Jego zdaniem, Polska w perspektywie kilkunastu lat może dogonić rozwinięte kraje Zachodu.

Premier mówił też o historii, w tym o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku, gdy „w obronie europejskich wartości Polska odepchnęła sowiecką nawałnicę w 1920 roku”.

– Nikt od Polski lepiej nie rozumie jak ogromną wartością jest wolność indywidualna oraz bycie członkiem demokratycznej wspólnoty narodów – mówił Morawiecki. Następnie podkreślał rolę i znaczenie Unii Europejskiej dla Polski i konieczność prowadzenia polityki ukierunkowanej na wzmacnianie UE:

Dziś, będąc aktywnym państwem członkowskim Unii Europejskiej pokazujemy, że jesteśmy jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. Przyszłością Polski będzie zawsze Europa. Projekt europejski jest również projektem polskim i naszą racją stanu jest, żeby Unia Europejska była historią sukcesu. Dlatego wzmacnianie Unii Europejskiej jest i pozostanie absolutnym fundamentem polskiej polityki zagranicznej.

Premier zaapelował również, by szukać tego, co nas łączy, pozwala budować wspólnotę i przyczynia się do wzmacniania pozycji Polski. – Dla wszystkich starczy miejsca pod biało-czerwoną flagą! – zapewnił.- Niech to będą wspólne obchody. Święto wolnych i dumnych Polaków. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy.

Przeczytaj także: Morawiecki: Sojusz transatlantycki i członkostwo w UE filarami polskiego bezpieczeństwa

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply