W przeciwieństwie do niemieckiego MSZ polska dyplomacja zachowuje wstrzemięźliwość w sprawie skandalicznych wypowiedzi ukraińskiego konsula.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zajmie stanowiska w sprawie konsula Ukrainy w Hamburgu Wasyla Maruszczyńca. – wynika z odpowiedzi, którą Kresy.pl otrzymały z biura rzecznika prasowego MSZ. Jednocześnie ministerstwo wyraziło nadzieję, że sprawa ta nie będzie miała wpływu na relacje polsko-ukraińskie.

MSZ nie zamierza komentować doniesień medialnych dotyczących wypowiedzi dyplomaty ukraińskiego akredytowanego w Niemczech. Wyrażamy nadzieję, że takie incydenty nie będą wpływały na niezwykle intensywną agendę relacji polsko-ukraińskich. – napisano w odpowiedzi MSZ na zapytanie portalu Kresy.pl.

Przypomnijmy, że wcześniej, w przeciwieństwie do polskiego MSZ, stanowisko w tej sprawie zajął resort niemieckiej dyplomacji.

Obserwujemy antysemickie wystąpienia ukraińskiego konsula z zaniepokojeniem. Takie wystąpienia są całkowicie nieakceptowalne. Wyraziliśmy to w jasny sposób stronie ukraińskiej. – oświadczył agencji Reuters rzecznik niemieckiej dyplomacji.

Portal Kresy.pl jako pierwszy w Polsce napisał, w oparciu o film zamieszczony w sobotę w Internecie przez ukraińskiego blogera Anatolija Szarija, że Wasyl Maruszczyneć, ukraiński dyplomata z Hamburga przez lata publikował na swojej stronie na Facebooku treści o charakterze antypolskim, antysemickim, antywęgierskim, antyromskim itd. Wzywał m.in. do zajęcia polskich ziem „po Wartę, albo nawet po Odrę-Nysę”. Chwalił także Adolfa Hitlera i zamieszczał zdjęcia swastyk. Anatolij Szarij wykazał również, że poglądy Maruszczyńca musiały być znane ukraińskim dyplomatom, którzy byli jego znajomymi na Facebooku. Pod wpływem kampanii Szarija ukraińskie MSZ zawiesiło konsula i wszczęło w jego sprawie postępowanie wyjaśniające.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ zadowolone z zapewnień Ukrainy dot. reformy oświatowej

Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  UczSieHistorii :

  No jakże by inaczej przecież nie można narażać wyśmienitych relacji z naszym największym ukraińskim sojusznikiem, poza tym są dużo ważniejsze sprawy jak niedorozwoje w sejmie ze swoimi rodzicami (którzy zapewne są sympatykami PO i nienawidzą PISU) czy też największy gangster świata Gawłowski to są dopiero prawdziwe zmartwienia dla naszego narodu.

  PISUARSKIE media już czwarty tydzień kręcą te same tematy w swoich rynsztokowych media.

 2. Avatar
  jaro7 :

  No chyba nikogo normalnego nie dziwi „reakcja” polskojęzycznych władz!!!!!Tego trzeba było się spodziewać,to przecież ludzie bez honoru chodzący na amerykańsko-żydowskiej smyczy.Dadzą im w pysk to najwyżej nadstawia drugi policzek.Dlatego priorytetem dla POLAKÓW powinno być by w Polsce nie rządzili PiS i PO.Jako ciekawostkę podam że ukry wraz z innymi pisimi przyjaciółmi czyli czechami słowakami krecą wysokobudżetowy antypolski film na podstawie książki żydowskiego kłamcy Kosińskiego(udowodnił to przed laty pewien amerykanin)”malowany ptak”. Gliński pewnie da im nagrodę.

 3. Avatar
  jwu :

  Wstrzemięźliwi !!! Kuźwa co trzeba zrobić ,żeby pozbyli się tego i rąbnęli pięścią w stół ? Dlatego zaczynam podejrzewać ,że tam u Sowy „kelnerzy” nie nagrywali wyłącznie polityków PO ? Pewnie są też taśmy kompromitujące rządzących ? I stąd ta wstrzemięźliwość.

 4. U.D
  U.D :

  Moim skromnym zdaniem „polskie” MSZ powinno przeprosić Ukraińców i oczywiście oddać wszystkie ziemie ” odwiecznie etnicznie ukraińskie” czy jakoś tak, okupowane też odwiecznie przez Lahów, bo gdyby nie ta „okupacja” to pan konsul banderlandu nie musiałby pisać o odbieraniu ziem, a z pewnością, nie napisałby nic antysemickiego, bo chazary nie przejęłyby nazwy od semitów i nie byłoby problemu antysemickiego. Amen.