Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w piątek nagrody państwowe i odznaczenia. Wśród nagrodzonych orderem “Za Zasługi” znalazł się były minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz. Przyznanie nagród i odznaczeń odbyło się z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Jedności Ukrainy – ukraińskiego święta państwowego upamiętniającego akt wymierzony w interesy odradzającej się w 1919 roku Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podano w piątek na stronie internetowej prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu nagród państwowych z okazji Dnia Jedności Ukrainy. Ponad setka nagrodzonych osób została uhonorowana “za znaczący wkład osobisty w budowanie państwowości, umacnianie bezpieczeństwa narodowego, rozwój społeczno-gospodarczy, naukowo-techniczny, kulturalny i edukacyjny państwa ukraińskiego” a także za znaczący dorobek zawodowy i wieloletnią sumienną pracę.

Były szef polskiej dyplomacji, piastujący to stanowisko w latach 2018-2020 Jacek Czaputowicz otrzymał order “Za zasługi” III klasy. Nadaje się go za “znaczące osiągnięcia” w działalności na rzecz Ukrainy.

Otrzymania orderu pogratulował Czaputowiczowi na Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

PRZECZYTAJ: Czaputowicz: starałem się nie używać języka prymatu interesu narodowego

Podkreślmy, że Dzień Jedności Ukrainy, z okazji którego Jacek Czaputowicz otrzymał order, został ustanowiony na pamiątkę tzw. Aktu Zjednoczenia dwóch ukraińskich parapaństw – Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej – ogłoszonego 22 stycznia 1919 roku w Kijowie. W tym czasie samozwańcza ZURL rościła sobie prawa do ziem dawnej Galicji Wschodniej i toczyła o nie zaciekłe boje z odradzającą się Polską. Na mocy Aktu Zjednoczenia przywódca URL Symon Petlura wysłał ZURL posiłki w wielkości 6 tys. żołnierzy w celu walki z Polską. Święto to często bywa określane jako rocznica “zjednoczenia ukraińskich ziem” i upamiętnia akt wymierzony w interesy ówczesnej Polski.

PRZECZYTAJ: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-1919. Preludium Wołynia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że dwa lata temu Wojsko Polskie na niejasnych podstawach przyznało stronie ukraińskiej asystę wojskową podczas uroczystości z okazji Dnia Jedności Ukrainy na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie. Rok temu portal Niezależna wydawany przez spółkę Słowo Niezależne, której prezesem jest Tomasz Sakiewicz zilustrował artykuł z okazji tego święta mapą z oznaczeniem jako terytoriów ZURL wszystkich ziem, do jakich Ukraińcy zgłaszali roszczenia, w tym Przemyśla i jego okolic.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Osadczy o spotkaniu Czaputowicz-Klimkin: nie wiem kto tam reprezentował polską rację stanu

Kresy.pl / president.gov.ua

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply