Prezydent USA Donald Trump bardzo entuzjastycznie skomentował wymianę łącznie 70 jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą.

W sobotę, jak informowaliśmy, Rosja i Ukraina uwolniły po 35 jeńców i więźniów, których samolotami równolegle przewieziono do Kijowa-Boryspola i Moskwy-Wnukowa. Łącznie, Rosja zwolniła 24 uwięzionych marynarzy, zatrzymanych podczas incydentu kerczeńskiego, a także 11 więźniów politycznych, m.in. aktywistów Ołeha Sencowa i Wołodymyra Bałucha, a także młodego Pawła Hryba. Jednocześnie, strona ukraińska zwolniła 35 osób skazanych na Ukrainie za różne przestępstwa lub zamieszanych w nie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Gratulacje obu krajom złożył za pośrednictwem Twittera prezydent USA Donald Trump:

„Rosja i Ukraina właśnie wymienili dużą liczbę więźniów. Bardzo dobre wieści, a możliwe, że pierwszy, olbrzymi krok w stronę pokoju. Gratulacje dla obu krajów!”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Trump: Zełenski zamierza dogadać się z Putinem, to rozsądny facet [+VIDEO]

Ambasada USA w Kijowie pogratulowała ukraińskiemu prezydentowi i jego ekipie. „Oznaki bardziej aktywnego dialogu między Ukrainą i Rosją są zachęcające” – oświadczono, dodając, że Stany Zjednoczone liczą na bardziej konkretny dialog. Zwrócono też uwagę na wypowiedzi prezydenta Ukrainy, który „złożył jasne zobowiązanie do osiągnięcia dyplomatycznego rozwiązania podsycanego przez Rosję konfliktu na wschodniej Ukrainie”. Amerykańska ambasada wezwała zarazem Moskwę do zwolnienia innych, niesprawiedliwie więzionych Ukraińców.

Zadowolenie z wymiany z z uwolnienia więźniów i jeńców wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Oboje szczególnie docenili fakt zwolnienia Ołeha Sencowa. Gratulacje złożyli też ambasadorowie krajów G7.

Jak pisaliśmy, przybyłych na Ukrainę powitał na lotnisku prezydent Wołodymyr Zełenski. Wypowiedział się przy tym na temat dotyczącego wymiany porozumienia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. – Zgodziliśmy się na pierwszy etap odblokowania naszego dialogu, na pierwszy etap zakończenia wojny, powrót naszych żołnierzy, naszych więźniów, naszych marynarzy, zwrot naszych terytoriów – powiedział ukraiński prezydent.

Zełenski powiedział też, że osiągnięto porozumienie ws. wycofania wojsk z Donbasu. – Wiemy, co robić dalej. Będziemy starać się o powrót wszystkich więźniów i dalej rozdzielać wojska [w Donbasie – red.] w dwóch etapach, w ramach procesu mińskiego. Najpierw, w pobliżu miejscowości Zołote i Petrowskie, a później – rozdzielenie na całym terytorium, zawieszenie broni i zakończenie wojny- powiedział Zełenski. Dodał, że ostatnim etapem będzie powrót terytoriów zajmowanych przez prorosyjskich separatystów pod kontrolę Ukrainy.

Rosyjskie MSZ w komunikacie zaznaczyło, że uznaje obustronne uwolnienie więźniów za „pozytywny sygnał”, za którym miałyby pójść „inne ważne kroki na rzecz wyrwania obecnej sytuacji w stosunkach rosyjsko-ukraińskich z impasu i wdrożenia porozumień mińskich”. Zwrócono też uwagę, że wymiana była możliwa dzięki wprowadzeniu w życie porozumienia, które osiągnęli osobiście prezydenci Rosji i Ukrainy, a strona ukraińska pokazuje gotowość do kompromisu.

Jak informowaliśmy, w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że negocjacje w sprawie wymiany jeńców z Ukrainą są na ukończeniu. Zapowiedział, że wymiana będzie masowa.

Twitter / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz