Media: samoloty z ukraińskimi i rosyjskimi więźniami wystartowały równocześnie. Jeden jest już na Ukrainie

Z lotniska w Kijowie-Boryspolu wystartował samolot rosyjski, a z Moskwy-Wnukowa – ukraiński. Na ich pokładach mają znajdować się osoby uczestniczące w dużej wymianie jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą – podała agencja Interfax. Samolot ukraiński wylądował już na Ukrainie.

Wcześniej agencja Tass i media ukraińskie podały, że ukraińscy marynarze, zatrzymani i przetrzymywani w Rosji w związku z incydentem kerczeńskim, zostali przewiezieni na lotnisko, skąd mają polecieć na Ukrainę. Prawnik z zespołu obrońców Ukraińców oświadczył, że to początek procesu wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.

Przeczytaj: Ruszyła wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą

Jak informowaliśmy wcześniej, około godziny 10:30 czasu kijowskiego na lotnisku w Boryspolu wylądował rosyjski samolot rządowy Tu-204. Początkowo zakładano, że na jego pokładzie znajdują się ukraińscy jeńcy mający zostać przewiezieni do kraju. Później pojawiły się informacje, że na moskiewskim lotnisku Wnukowo wylądowały rzekomo dwa samoloty ukraińskie. Na pewno przybył tam An-148 ukraińskich linii lotniczych, przeznaczony do przewozu oficjeli.

Wczesnym popołudniem, oba samoloty w zasadzie równocześnie wystartowały, ruszając w drogę powrotną. Według agencji Interfax, powołującej się na dobrze poinformowane źródło, samolot rosyjski ma na pokładzie Rosjan, którzy biorą udział we wzajemnej wymianie jeńców. Z kolei maszyna ukraińska przewozi obywateli Ukrainy, wydanych przez Rosję w ramach wymiany. Informacje te potwierdził moskiewski korespondent Interfax.

Podano też, że osoby lecące na Ukrainę po wylądowaniu mają zostać zabrane na badania, po czym będą mogły wrócić do domów. Na lotnisku mają ich powitać krewni, którzy już czekają na lotnisku w Boryspolu.

Samolot z Rosji około 12:30 czasu polskiego wylądował na Ukrainie.

Przybył powitał na miejscu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według rosyjskiego prawnika Marka Fejgina, wymiana jest prowadzona w formacie „35 za 35”. Poza ukraińskimi marynarzami i funkcjonariuszami SBU, na liście ma być reż 11 Ukraińców skazanych w Rosji, w tym aktywiści Ołeh Sencow i Wołodymyr Bałuch, a także młody Ukrainiec Pawło Hryb.

W czwartek Interfax podawał, powołując się na „poinformowane źródło”, że na liście osób przeznaczonych do wymiany znajduje się Wołodymyr Cemach, niespodziewanie zwolniony w czwartek z aresztu przez ukraiński sąd.

Jak informowaliśmy, w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że negocjacje w sprawie wymiany jeńców z Ukrainą są na ukończeniu. Zapowiedział, że wymiana będzie masowa.

Interfax / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply