Zełenski: wymiana więźniów to krok do zakończenia wojny w Donbasie

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że sobotnia wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją to pierwszy krok na drodze do zakończenia wojny w Donbasie. Według niego, kolejnymi mają być m.in. dalsze wymiany, wycofanie wojsk, a ostatecznym – powrót Donbasu pod kontrolę Kijowa.

W sobotę, jak informowaliśmy, Rosja i Ukraina uwolniły po 35 jeńców i więźniów, których samolotami równolegle przewieziono do Kijowa-Boryspola i Moskwy-Wnukowa. Jak informowaliśmy wcześniej, około godziny 10:30 czasu kijowskiego na lotnisku w Boryspolu wylądował rosyjski samolot rządowy Tu-204. Później na moskiewskim lotnisku Wnukowo wylądował An-148 ukraińskich linii lotniczych, przeznaczony do przewozu oficjeli. Wczesnym popołudniem, oba samoloty w zasadzie równocześnie wystartowały, ruszając w drogę powrotną. Na ich pokładach znajdowały się osoby, zwolnione w ramach wymiany.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Łącznie Rosja zwolniła 24 uwięzionych marynarzy, zatrzymanych podczas incydentu kerczeńskiego, a także 11 więźniów politycznych, m.in. aktywistów Ołeha Sencowa i Wołodymyra Bałucha, a także młodego Pawła Hryba.

Marynarze zostali przewiezieni na badania do szpitala wojskowego. Część z nich musiała tam pozostać. Pozostałych więźniów również zabrano na badania, ale do szpitala Feofania w Kijowie. Umieszczono ich w różnych salach, są z nimi ich bliscy. Mają tam przejść badania, a w razie potrzeby również rehabilitację. Później Ołeh Sencow, który odmówił hospitalizacji, na własne życzenie opuścił szpital. Inny, Stanisław Kłych, miał być w na tyle poważnym stanie, że został zabrany na oddział intensywnej terapii. Kłych, według ukraińskich mediów, miał być w Rosji poddawany torturom, a w więzieniu poważnie zachorował. Podobnie jak Mykoła Karpiuk, był członkiem radykalnej ukraińskiej partii nacjonalistycznej UNA-UNSO. Obaj brali udział w wojnie w Czeczenii, w formacji złożonej z ukraińskich nacjonalistów. Oskarżono ich o zabicie co najmniej 30 rosyjskich żołnierzy.

Jednocześnie, strona ukraińska zwolniła 35 osób skazanych na Ukrainie za różne przestępstwa lub zamieszanych w nie.

Przybyłych na Ukrainę powitał na lotnisku prezydent Wołodymyr Zełenski. Wypowiedział się przy tym na temat dotyczącego wymiany porozumienia z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według Zełenskiego, pierwszy raz obaj rozmawiali o tym miesiąc temu, 7 sierpnia.

– Zgodziliśmy się na pierwszy etap odblokowania naszego dialogu, na pierwszy etap zakończenia wojny, powrót naszych żołnierzy, naszych więźniów, naszych marynarzy, zwrot naszych terytoriów – powiedział ukraiński prezydent. Podkreślił, że uczyniono wszystko co było możliwe, by Ukraińcy wrócili do domów. Podziękował też wszystkim, którzy byli zaangażowani w cały proces.

Zełenski zaznaczył, że to krok w stronę poprawy relacji ukraińsko-rosyjskich. Wyraził też nadzieję na spotkanie w tzw. formacie normandzkim, z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec.

Później Zełenski zapowiedział drugi etap wymiany, wyrażając nadzieję na uwolnienie więzionych przez Rosjan Tatarów krymskich. – Uwolnimy ich, gdyż wielu naszych ludzi jest na Krymie – powiedział. Ma nadzieję, że stanie się to jak najszybciej.

Ukraiński prezydent powiedział też, że osiągnięto porozumienie ws. wycofania wojsk z Donbasu. – Wiemy, co robić dalej. Będziemy starać się o powrót wszystkich więźniów i dalej rozdzielać wojska [w Donbasie – red.] w dwóch etapach, w ramach procesu mińskiego. Najpierw, w pobliżu miejscowości Zołote i Petrowskie, a później – rozdzielenie na całym terytorium, zawieszenie broni i zakończenie wojny- powiedział Zełenski. Dodał, że ostatnim etapem będzie powrót terytoriów zajmowanych przez prorosyjskich separatystów pod kontrolę Ukrainy.

Rosyjskie MSZ w komunikacie zaznaczyło, że uznaje obustronne uwolnienie więźniów za „pozytywny sygnał”, za którym miałyby pójść „inne ważne kroki na rzecz wyrwania obecnej sytuacji w stosunkach rosyjsko-ukraińskich z impasu i wdrożenia porozumień mińskich”. Zwrócono też uwagę, że wymiana była możliwa dzięki wprowadzeniu w życie porozumienia, które osiągnęli osobiście prezydenci Rosji i Ukrainy, a strona ukraińska pokazuje gotowość do kompromisu.

Jak informowaliśmy, w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że negocjacje w sprawie wymiany jeńców z Ukrainą są na ukończeniu. Zapowiedział, że wymiana będzie masowa.

Unian / 112.ua / Tass / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz