Ruszyła wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą

Ukraińscy marynarze, zatrzymani i przetrzymywani w Rosji w związku z incydentem kerczeńskim, zostali przewiezieni na lotnisko, skąd mają polecieć na Ukrainę – podają agencja Tass i ukraińskie media. Prawnik z zespołu obrońców Ukraińców oświadczył, że to początek procesu wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.

Jak poinformował w sobotę rano Nikołaj Połozow, koordynator grupy prawników zajmujących się 24 ukraińskimi marynarzami zatrzymanymi przez Rosjan po incydencie kerczeńskim, ruszył proces wymiany więźniów i jeńców między Rosją a Ukrainą.

– Zespół obrońców ukraińskich jeńców wojennych nie komentował niepotwierdzonych plotek i przypuszczeń dotyczących ich zwolnienia. Teraz możemy powiedzieć, że proces się rozpoczął – napisał Połozow na portalu społecznościowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prawnik w rozmowie z agencją Interfax potwierdził też, że ukraińscy marynarze opuścili moskiewski areszt śledczy Lefortowo. – Uważam, że zostali zabrani na lotnisko w celu ekstradycji na Ukrainę – powiedział.

Wcześniej korespondent ukraińskiej agencji informacyjnej Unian informował, że z terenu aresztu Lefortowo wyjechała kolumna policji i autobusów z zaciemnionymi szybami, rzekomo kierując się na moskiewskie lotnisko Wnukowo-2, gdzie mieści się rządowy terminal lotniczy. Nagranie zostało zamieszczone w sieci.

Rosyjska agencja Tass potwierdziła z kolei, że ukraińscy marynarze zostali przewiezieni z Lefortowa na lotnisko Wnukowo. Po godzinie 9:00 czasu lokalnego wystartował stamtąd samolot rządowy, który ok godziny 10:30 czasu kijowskiego wylądował na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem. Najpewniej na jego pokładzie są ukraińscy marynarze.

Ukraińskie media informowały, że Rosja i Ukraina porozumiały się ws. wymiany w formacie „33 za 33” lub „35 za 35”. W piątek ukraiński adwokat Walentyn Rybin powiedział, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ułaskawił kilkunastu obywateli Rosji i wkrótce, być może właśnie w sobotę, dojdzie do ich wymiany na Ukraińców więzionych w Rosji. W czwartek Interfax podawał, powołując się na „poinformowane źródło”, że na liście osób przeznaczonych do wymiany znajduje się Wołodymyr Cemach, niespodziewanie zwolniony w czwartek z aresztu przez ukraiński sąd.

Jak informowaliśmy, w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że negocjacje w sprawie wymiany jeńców z Ukrainą są na ukończeniu. Zapowiedział, że wymiana będzie masowa.

Pod koniec sierpnia w ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że w ramach wymiany jeńców Rosjanie zwolnili szereg więzionych Ukraińców, w tym aktywistów Ołeha Sencowa i Wołodymyra Bałucha, a także młodego Ukraińca Pawło Hryba i ukraińskich marynarzy zatrzymanych i uwięzionych w związku z incydentem kerczeńskim. Wówczas oficjalnie władze nie potwierdziły tego, tonując nastroje.

Interfax / Unian/ 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz