Rusza budowa połączenia gazowego ze Słowacją

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że zainaugurowana budowa polskiej części gazociągu łączącego Polskę i Słowację to ważny element wdrażanej przez rząd strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski.

W piątek Gaz-System zainaugurował Bóbrce koło Krosna na Podkarpaciu budowę polskiej części interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Gazociąg ten połączy węzeł gazu w Strachocinie koło Sanoka z tłocznią gazu w miejscowości Velke Kapusany na Słowacji.

Z tej okazji, premier Mateusz Morawiecki wystosował do uczestników uroczystości specjalny list. Podkreślił w nim, że to ważny dzień dla Polski i Słowacji, a szczególnie dla ich obywateli, „którzy będą korzystali z owoców naszych dobrosąsiedzkiej współpracy”. Zaznaczył, że Bóbrka ma tu znaczenie symboliczne, gdyż to tam ponad 150 lat temu Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wydestylował naftę.

 

Zdaniem Morawieckiego, „budowa gazociągu łączącego Polskę i Słowację to projekt, który można postrzegać z perspektywy bezpieczeństwa dostaw i rozwoju rynku gazu”. Podkreślił, że inwestycja ta stanowi ważny element wdrażanej przez rząd strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski.

„Z sukcesem realizujemy tę strategię, której najważniejszym elementem jest zapewnienie Polsce i krajom regionu niezależności energetycznej” – napisał premier Morawiecki. Zwrócił uwagę, że „budowa gazociągu zapewni możliwość uruchomienia mechanizmu solidarnościowego w przypadku wystąpienia kryzysu gazowego”.

Ponadto, premier podkreślił, że nowy interkonektor „przyczyni się – razem z pozostałymi inwestycjami realizowanymi przez Gaz-System, takimi jak projekt Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, czy połączenia gazowe z Litwą – do integracji i rozwoju rynku gazu w Polsce oraz w regionie”. Jego zdaniem, pozwoli to na obniżenie kosztów gazu, a także ułatwi transformacje energetyczną i pozytywnie wpłynie na środowisko.

Obecny na uroczystości wiceminister energii Tomasz Dąbrowski powiedział, że połączenie gazowe ze Słowacją „stanowi korzyść nie tylko dla firm polskich i słowackich, ale także węgierskich i rumuńskich przedsiębiorstw, które uzyskają dostęp do nowych źródeł i rynków gazu”.

„Od realizacji inwestycji takich jak ta zależeć będzie bezpieczeństwo i sukces ekonomiczny naszych krajów” – zaznaczył wiceminister.

Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja obejmuje: rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę węzła gazowego w Strachocinie oraz stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej. W przedsięwzięciu biorą udział Gaz-System, polski operator systemu przesyłu gazu, oraz słowacki Eustream. Inwestycja ma zostać ukończona za dwa lata, przy czym już od roku trwa budowa słowackiego odcinka połączenia. Łączna długość całego połączenia, po stronie polskiej i słowackiej, ma wynieść 165 km, z czego w Polsce – blisko 60 km. Przepustowość w kierunku Polski według planów wyniesie 5,7 mld m sześć gazu rocznie, a na Słowację – 4,7 mld m sześć.

Przeczytaj: Polska chce od 2021 roku czterokrotnie zwiększyć ilość gazu dostarczanego Ukrainie

PAP / RIRM/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply