W nocy z soboty na niedziele rosyjski port w Ust-Łudze został zaatakowany przez drony. Ich celem był terminal gazowy i zakład chemiczny koncernu Novatek. Wiadomo już, że uszkodzony został duży magazyn gazu.

Według peterburskiego portalu Fontanka około godziny 1 w nocy zauważono dwa drony zbliżające się do Petersburga. Jednak tuż przed miastem gwałtownie zmieniły one kurs i skierowały się w stronę rejonu kingiseppskiego w obwodzie leningradzkim, gdzie znajduje się port Ust-Ługa, a w nim terminal gazu skroplonego LNG Novateku.

Celem ataku były własnie instalacje Noavateku. W jego wyniku wybuchł już jeden ze zbiorników z gazem. Według gubernatora obwodu leningradzkiego cały personel ewakuowano na czas i obeszło się ofiar. W Kingiseppie powołano już sztab kryzysowy, który kieruje akcją gaśniczą i zabezpieczającą.

 

 

Zakład Novatek w Ust-Łudze przetwarza stabilny kondensat gazowy, którego końcowymi produktami są benzyna ciężka, nafta, frakcja oleju napędowego i olej opałowy. Zakład zlokalizowany jest w strefie przybrzeżnej, obok specjalistycznego terminalu, w którym produkty oraz sam kondensat gazowy są ładowane na statki i wysyłane na eksport. Wysła się tam także gaz skroplony.

W momencie eksplozji przy nabrzeżach znajdowały się trzy duże tankowce, które przybyły do ​​Ust-Ługi z Belgii, Omanu i Libii. Nie ma doniesień o ich zniszczeniach, chociaż sądząc po nagraniu wideo, ogień wydawał się być bardzo blisko nich.

Naoczni świadkowie eksplozji i pożaru spośród pracowników firmy podzielili się swoimi odczuciami: „Kiedy wybucha, ziemia się trzęsie” – zacytowała Fontanka.

Jak podała agencja informacyjna Interfax, Novatek przyznał, że musiał wstrzymać “proces technologiczny”

W czasie ataku wstrzymano czasowo starty i lądowania na międzynarodowym lotnisku Petersburg.

Zakład Novateku w Ust-Łudze to ważna instalacja. Jak podał Interfax w 2022 roku kompleks przerobił 6,9 mln ton stabilnego kondensatu gazowego i wyprodukował 6,8 mln ton produktów handlowych, w tym 4,2 mln ton lekkiej i ciężkiej benzyny, 1,05 mln ton nafty, 1,5 mln ton frakcji oleju napędowego oraz składnik paliwa żeglugowego (mazut) oraz 78 tys. ton gazu skroplonego.

fontanka.ru/interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply