Aleksandr Gabyszew, samozwańczy szaman z Jakucji, którzy ma problemy z rosyjskimi organami ścigana od czasu, kiedy ogłosił, że za pomocą guseł wypędzi Putina z Kremla, poskarżył się na represje do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).

O zwróceniu się przez szamana do ETPCz poinformował w środę agencję Interfax Aleksiej Prianisznikow, koordynator organizacji Prawozaszczyta Otkrytki. „Gabyszew złożył skargę na naruszenie jego praw, gdy 10 grudnia on i dwaj jego zwolennicy zostali nielegalnie aresztowani” – powiedział Prianisznikow.

Skargę do ETPCz złożył nie tylko Gabyszew, ale także wymienieni wyżej dwaj jego zwolennicy. Są to Kiryłł Muchtarulin i Aleksiej Brylew.

Jak pisaliśmy, 52-letni Gabyszew twierdzi, że jest z wykształcenia historykiem, lecz nigdy nie pracował w zawodzie. Utrzymywał się z pracy m.in. jako spawacz i dozorca. Po śmierci żony miał przez trzy lata mieszkać w lesie i medytować. Po wyjściu z lasu ogłosił się „szamanem-wojownikiem”, który wygoni z Kremla „ciemne siły”. W tym celu w marcu ub. roku podjął pieszą wędrówkę z Jakucji do Moskwy. Z czasem jego popularność rosła, w Czycie witało go prawie tysiąc osób. Jego nagrania na kanale YouTube zdobywały dziesiątki tysięcy wyświetleń.

Gabyszew został zatrzymany we wrześniu ub, roku przez policję na granicy Buriacji z obwodem irkuckim i skierowany na badania psychiatryczne. Wszczęto też wobec niego sprawę w związku z „publicznymi wezwaniami do działalności ekstremistycznej”, zakazano mu opuszczania miejsca zamieszkania.

8 grudnia szaman ponownie wyruszył w stronę Moskwy, lecz dwa dni później ponownie został zatrzymany wraz z dwójką swoich zwolenników. Jak podaje Interfax, w styczniu br. Gabyszew ogłosił zamiar rozpoczęcia kolejnego pochodu do rosyjskiej stolicy. Miałoby to stać się w marcu tego roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec stycznia br. policja w Jakucku aresztowała na trzy dni trzech zwolenników Gabyszewa, którzy mieszkali w jego mieszkaniu. Zarzucono im niepoddawanie się poleceniom funkcjonariuszy. Zdaniem aresztowanych zarzuty zostały sfingowane.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz