Aleksandr Gabyszew, mężczyzna, który ogłosił się szamanem i podjął pieszą wędrówkę z Jakucji do Moskwy, by, jak twierdził, „wypędzić Putina z Kremla”, został zatrzymany przez policję na granicy Buriacji z obwodem irkuckim. Władze twierdzą, że jest podejrzany o popełnienie przestępstw, jednak nie podano, jakich.

51-letni Gabyszew wyruszył w swoją podróż w marcu br. Ciągnąc za sobą wózek zamierzał w 2021 roku dojść do Moskwy i za pomocą zaklęć wygnać z Kremla „demona”, czyli Władimira Putina. Z czasem jego popularność rosła, w Czycie witało go prawie tysiąc osób. Niemal każde z nagrań na jego kanale na YouTube ma kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podaje agencja Interfax, w czwartek rano Gabyszewa zatrzymano na granicy Buriacji i obwodu irkuckiego. Mężczyzna został zatrzymany na 202. kilometrze drogi federalnej M-53 „Bajkał”, na postoju, gdzie nocował wraz ze swoimi zwolennikami. Według jednego ze świadków na postój przyjechały dwa autobusy z policjantami, którzy zabrali Gabyszewa wraz z jego wózkiem i odjechali w stronę Ułan-Ude. Inny świadek mówił, że zatrzymaniu „szamana” towarzyszyło zamknięcie drogi i otoczenie postoju przez policję.

Zatrzymanie Gabyszewa potwierdziła służba prasowa rosyjskiego MSW. Według władz był on poszukiwany za dokonanie przestępstw w Jakucji. Nie podano, co zarzuca się Gabyszewowi. „Szaman” ma być przewieziony najbliższym samolotem rejsowym do Jakucka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Gabyszew twierdzi, że jest z wykształcenia historykiem, lecz nigdy nie pracował w zawodzie. Utrzymywał się z pracy m.in. jako spawacz i dozorca. Po śmierci żony miał przez trzy lata mieszkać w lesie i medytować. Po wyjściu z lasu ogłosił się „szamanem-wojownikiem”, który wygoni z Kremla „ciemne siły”.

CZYTAJ TAKŻE: Cień ponurego wschodu: Szamani i wróżbici

Kresy.pl / Interfax / dorzeczy.pl / belsat.eu

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz