Ukraiński parlament uchwalił reformę prokuratury

Rada Najwyższa Ukrainy, czyli ukraiński parlament, przyjęła w czwartek w drugim czytaniu prezydencki projekt ustawy o reformie prokuratury. – informuje Ukraińska Prawda. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 259 deputowanych.

Przyjęta ustawa przewiduje likwidację prokuratur wojskowych i stanowiska głównego prokuratora wojskowego, zmniejszenie liczby etatów w prokuraturze z 15 tys. do 10 tys. oraz zlikwidowanie od 2021 roku komisji kwalifikacyjno-dyscyplinarnej prokuratorów. Mają za to wzrosnąć wynagrodzenia prokuratorów. Dojdzie także do zmiany nomenklatury prokuratur – regionalne staną się obwodowymi a miejscowe – okręgowymi.

Ustawa daje prokuratorowi generalnemu prawo do tworzenia w razie potrzeby prokuratur specjalnych na prawach oddziału prokuratury generalnej oraz prokuratur obwodowych i okręgowych.

Prokuratura Generalna zostanie przemianowana na Urząd Prokuratura Generalnego. Prokurator generalny będzie miał dwóch pierwszych zastępców i dowolną liczbę „zwykłych” zastępców. Nowelizacja przywróciła wymóg posiadania przez prokuratora generalnego wyższego wykształcenia prawniczego. Został on wykreślony z ustawy w 2016 roku, by urząd ten mógł objąć Jurij Łucenko.

Wszyscy obecni prokuratorzy, z wyjątkiem prokuratorów specjalnej prokuratury antykorupcyjnej, będą musieli przejść atestację, by pracować w nowej strukturze. Atestacja ma składać się z dwóch etapów – egzaminu pisemnego w formie anonimowego testu oraz rozmowy. Osoby nie będące prokuratorami będą mogły stanąć do otwartego konkursu o pracę w nowych strukturach prokuratury pod warunkiem posiadania wykształcenia prawniczego i odpowiedniego doświadczenia w sferze prawa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prokurator ds. Majdanu: działania prokuratora generalnego Ukrainy nie mają nic wspólnego z prawem

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Zaxid.net / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz