Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nakazał przywrócić do pracy nauczycielkę z Homla, którą zwolniono po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie pokazujące, że nauczycielka groziła uczniowi ławką i przeklinała. Pracę straciła za to dyrektorka szkoły a Łukaszenko udzielił nagany nawet premierowi kraju.

Do incydentu w szkole nr 15 w Homlu doszło 11. września. Na nagraniu wykonanym podczas lekcji języka rosyjskiego w klasie 4. widać, że nauczycielka trzymając w ręku ławkę groziła uczniowi, że go nią uderzy. „Pójdę do więzienia a tobie ch… będzie” – mówiła do ucznia. Nie wiadomo, co doprowadziło ją do takiego zachowania. Miejscowe władze postanowiły nauczycielkę zwolnić z pracy.

Sytuacja zmieniła się o 180. stopni po tym, jak sprawą zainteresował się osobiście Łukaszenko, z wykształcenia nauczyciel historii. Jak ujawniła w środę jego rzeczniczka Natalia Ejsmont, prezydent zażądał natychmiastowego raportu o sytuacji, a po zagłębieniu się w szczegóły „zareagował bardzo emocjonalnie i surowo”. Według Ejsmont Łukaszenko oburzył się „bezdusznym” podejściem władz do losu „specjalistki z 35-letnim stażem”, a którą wcześniej nie było żadnych skarg. Na jego polecenie nauczycielkę przywrócono do pracy.

Rzeczniczka prezydenta Białorusi poinformowała, że Łukaszenko podjął szereg decyzji o karach dla urzędników. „Za niepodjęcie działań w celu przywrócenia porządku w szkołach” i ignorowanie instrukcji prezydenta udzielono „surowego ostrzeżenia” premierowi Siergiejowi Rumasowi, szefowej administracji prezydenta Natalii Kaczanowej a także wicepremierowi Igorowi Pietriszence. Upomnienie dostał też minister edukacji Igor Karpienko. Ze słów rzeczniczki wynika, że z pracy zwolniono, bądź przeniesiono na inne stanowiska, szereg urzędników w Homlu, w tym dyrektorkę szkoły nr 15.

„Na miejscu tego nauczyciela ukręciłbym szczeniakowi głowę” – skomentował sprawę incydentu w szkole Aleksandr Łukaszenko.

CZYTAJ TAKŻE: „Wszystkich pod nóż” – Łukaszenko ruga i dymisjonuje urzędników [+VIDEO]

Kresy.pl / nn.by

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz