Rosja twierdzi, że tzw. Syryjskie Siły Demokratyczne wspierane przez żołnierzy USA, dwukrotnie ostrzelały Rosjan w Syrii.

Rosja ostrzegła dzisiaj Stany Zjednoczone, że w razie ataków na jej własne siły działające w Syrii, będzie ostrzeliwać tereny, na których oddziały antyasadowskiej opozycji operują razem z amerykańskimi oddziałami specjalnymi.Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że tzw. Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zajęły wraz z Amerykanami pozycje na wschodnim brzegu Eufratu i już dwukrotnie otwarły ogień z dział i moździerzy w kierunku syryjskich oddziałów rządowych, które współdziałają razem z rosyjskimi żołnierzami.

Przedstawiciel dowództwa wojskowego USA w Al Udeid (amerykańskie centrum operacyjne w Katarze) został poinformowany bez żadnych niedomówień, że każda próba prowadzenia ognia z obszarów zajętych przez SDF zostanie szybko zdławiona. oświadczył generał-major Igor Konaszenkow z rosyjskiego MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy dwa dni temu, błyskawiczna ofensywa Syryjskiej Armii Arabskiej doprowadziła do pogromu oddziałów ISIS w centralnej części Syrii. Pozwoliło to armii na kierowanie oddziałów do szybkiego marszu na wschód. 5 września siłom rządowym udało się dojść do prowincjonalnej stolicy Dajr az-Zaur, które było oblężone przez ISIS przez 28 miesięcy. Oddziały rządowe uderzyły na zgrupowanie ISIS okupujące, położoną między główny korytem Eufratu a jego odnogą, wyspę Sakr. Sukcesy te pozwoliły na przeprowadzenie w poniedziałek desantu na wschodni brzeg Eufratu. Dokonano tego błyskawicznie budując most pontonowy na tej dużej rzece. Istotne wsparcie dla tej operacji zapewnili Rosjanie, prowadząc intensywne bombardowania pozycji ISIS na wschodnim brzegu Eufratu.

Niemal natychmiast po odsieczy syryjskiej armii dla Dajr az-Zaur, na południe ruszyły oddziały tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych. To koalicja skupiona wokół kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG), zaopatrywanych w broń i wspieranych operacyjnie przez USA. SDF prowadzą operację w prowincji Dajr az-Zaur mimo, że nie ma tam ludności kurdyjskiej. Poza celem geopolitycznym, jakim jest niedopuszczenie do odzyskania przez legalne władze Syrii szerokiego oparcia o granicę Iraku, a tym samym geograficznego osadzenia osi Iran-Irak-Syria-libański Hezbollah, Amerykanie i Kurdowie chcą także przejąć pod swoją kontrolę najważniejszy obszar roponośny w Syrii. Duża część syryjskich pól naftowych, w tym największe z nich – al-Omar, znajduje się właśnie w prowincji Dajr az-Zaur, na wschodnim wybrzeżu Eufratu.

Kresy.pl / Reuters

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz