Oddziały syryjskiej armii dotarły do położonego na wschodzie Syrii miasta Dajr az-Zaur. Ich towarzysze bronili się w nim, w kompletnym oblężeniu, od 28 miesięcy.

W sieci ukazały się nagrania przedstawiające żołnierzy broniących Dajr az-Zaur wiwatujących na cześć przybywającej odsieczy i wpadających w ramiona prowadzących ją towarzyszy. Wiwaty na cześć prezydenta Baszara al-Asada i strzały w powietrze potwierdzają informację syryjskiej telewizji państwowej. Nagrania uczyniono prawdopodobnie na stanowiskach 137 brygady Syryjskiej Armii Arabskiej.

Elitarne oddziały syryjskiej armii, tak zwane Siły Tygrysa, wspierane przez Hezbollah i irackich szyitów, w ramach błyskawicznej ofensywy przerwały oblężenie miasta. Od 28 miesięcy Dajr az-Zaur, położone na wschodzie Syrii, było odcięte od terenów znajdujących się pod kontrolą sił rządowych. Mimo tego tamtejsi żołnierze odbijali kolejne zmasowane ataki ekstremistów, mogąc liczyć tylko na wsparcie i zaopatrzenie z powietrza. Od maja 2015 roku Dajr az-Zaur było osaczone przez bojowników tak zwanego „Państwa Islamskiego”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Odblokowanie Dajr az-Zaur oznacza strategiczny sukces sił rządowych. Wobec odwrotu ISIS z prowincji Rakka, oraz jego pogromu w centrum Syrii, wkrótce może ono utracić kontrolę nad przylegającym do granicy Iraku, pustynnym regionem, który ekstremiści chcieli najpewniej uczynić swoim ostatnim bastionem w Syrii.

Walki pod miastem ciągle trwają. Obecnie żołnierze atakują pozycje dżihadystów na wzgórzach Tardeh, górujących nad podmiejskim lotniskiem, które do tej pory jest zagrożone.

Zdobywając stolicę tego regionu siły rządowe otworzyły sobie drogę do odbudowania szerokiego oparcia o granicę Iraku. Odzyskanie przez syryjskie władz kontroli nad terenami w centralnej części państwa aż po granicę iracką oznacza odbudowę realnej osi Teheran-Damaszek-Bejrut, z rosnącym udziałem władz w Bagdadzie, również szyickich. Tym samym udaremniany zostanie prawdopodobny, strategiczny plan Waszyngtonu odcięcia od Damaszku całej wschodniej części Syrii, z pomocą sponsorowanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) mających swoją bazę na opanowanej przez Kurdów północy kraju, oraz całej koalicji islamistycznych ugrupowań, które Pentagon wspiera w rejonie miasta at-Tanf przy granicy Jordanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odblokowanie Dajr az-Zaur przyniesie władzom Syrii kontrolę nad większością terytorium państwa. Jego północ jest opanowana przez miejscowych Kurdów. Antyrządowe ugrupowania kontrolują jeszcze praktycznie całą prowincję Idlib, oraz wysuniętą najbardziej na południe część prowincji Dara.

almasdarnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz