Palestyński przywódca Mahmud Abbas odwiedzi wkrótce Moskwę i przeprowadzi rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jak podali Rosjanie.

Informację taką przekazał specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji na Bliski Wschód i kraje afrykańskie, zastępca wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow, przemawiając w Cesarskim Prawosławnym Towarzystwie Palestyńskim, jak zrelacjonowała agencja informacyjna TASS.

„Mogę powiedzieć, że wkrótce on [Abbas] złoży oficjalną wizytę w Moskwie, będą prowadzone rozmowy z Władimirem Władimirowiczem [Putinem]” – powiedział wiceminister Bogdanow.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładaników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków.

Państwa zachodnie udzieliły zdecydowanego wsparcia Izraelowi. USA zadeklarowały dostawy wszelkiego niezbędnego uzbrojenia, a także wysłały na Bliski Wschód dwa lotniskowce z grupami uderzeniowymi, dla ewentualnego bezpośredniego wsparcia militarnego Izraelczyków w przypadku, gdyby libański Hezbollah otworzył przeciwko nim drugi front walki z Libanu.

Państwa zachodnioeuropejskie zadeklarowały pełne wsparcie polityczne, a prezydent Francji mówił nawet o ewentualnym bezpośrednim zaangażowaniu w działania militarne przeciw palestyńskiemu Hamasowi w ramach koalicji powołanej pierwotnie w 2014 r. do walki z “Państwem Islamskim”.

Moskwa zajęła inne stanowisko, od początku eskalacji wzywając obie strony do zawieszenia broni. Najwyższe czynniki rosyjskie, w tym sam Właidmir Putin, podkreślały, że nie ma trwałego rozwiązania konfliktu bliskowschodniego bez utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply